Thursday, April 25g-point.gr

3Χ3 για τον ΠΑΟΚ στην Κύπρο!

Με «τεσσάρα» ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας στην Κύπρο ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν εξαιρετικός απέναντι στον Άρη Λεμεσού επικρατώντας με σκορ 4-1 και κάνοντας το «3 στα 3» επί κυπριακού εδάφους. «Πονοκέφαλος» για τον Ράζβαν Λουτσέσκου που είδε τον Ντάγκλας Αουγκούστο να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο οκτώ λεπτά μετά το τέρμα που πέτυχε. Μπράντον Τόμας, Σβαμπ και Νάρεϊ τα υπόλοιπα γκολ για τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς με τον Ολιβέιρα να φτάνει κοντά στο γκολ στο 14′ όμως ο Ντελμίρο έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή διατηρώντας το 0-0.

Στο 30′ ο Πορτογάλος απείλησε ξανά με δυνατό σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο. Στο 33′ ο Αουγκούστο άνοιξε το σκορ με όμορφο σουτ, όμως στο 41′ ο Βραζιλιάνος αποχώρησε τραυματίας με τον Σβαμπ να περνά στη θέση του.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές με την ομάδα του να φτάνει στο 2-0 στο 58′ με γκολ του Μπράντον Τόμας. Πέντε λεπτά αργότερα ο Στέφαν Σβαμπ ήταν εκείνος που με τακουνάκι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τον «δικέφαλο του βορρά».

Οι παίκτες του Λουτσέσκου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ο Νάρεϊ στο 76′ εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη ασίστ του Βιεϊρίνια, περνώντας τον τερματοφύλακα του Άρη Λεμεσού και κάνοντας το 4-0. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν στις καθυστερήσεις το γκολ της τιμής με τον Στεπνίσκι στο 88′ για το τελικό 4-1.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Άρης Λεμεσού (Αλεξέϊ Σπιλέφσκι): Σωφρονίου, Γιάγκο, Πηλέας, Μεντιούπ, Ντελμίρο, Στρούσκι, Γιαμπλόνκσι, Τζάβε, Μαγιαμπέλα, Στεπίνσκι, Γκομίς.

Διάβασε  Στο PAOK Sports Arena θα δώσει ο ΠΑΟΚ mateco την τελευταία και πιο σημαντική μάχη για την συμμετοχή του στα πλέι οφ της Stoiximan Basket League

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Φιλίπε, Αουγκούστο (39′ Σβαμπ), Μουργκ, Αντρέ Ρικάρντο, Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν: Κοτάρσκι (60′ Ζ. Ζίβκοβιτς), Βιεϊρίνια, Κάργας, Κουλιεράκης, Σάστρε (66′ Σελιμάι), Σβαμπ, Ντάντας, Ελ Καντουρί, Κουαλιάτα, Νάρει, Μπράντον.