Tuesday, April 30g-point.gr

Έβαλε στα καλάθια τον Ιωνικό ο ΠΑΟΚ

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ιωνικό, με τον Δικέφαλο, που… καιγόταν για νίκη να σκοράρει σχεδόν 60 πόντους στο ημίχρονο (!) και να φτάνει στην δια περιπάτου νίκη με 110-80, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει συνέχειας.

Ο ΠΑΟΚ πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα, χτίζοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας 10λεπτο (27-17), με τον Δικέφαλο να συνεχίζει με το… πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο δεκάλεπτο,  να φτάνει την διαφορά στους 23 πόντους (51-28) και να κλείνει το πρώτο μισό μπροστά με 59-39, σε ένα καταιγιστικό, επιθετικά, πρώτο μισό για τους γηπεδούχους.

Ίδια η εικόνα και στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο +37 στο 30’ (90-57), χαλαρώνοντας αμυντικά στην τελευταία περίοδο, με το τελικό 110-80 να φέρνει τον ΠΑΟΚ στο 5-11 και τον Ιωνικό να πέφτει ακόμα περισσότερο, στο 7-9.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 19 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Τσόχλας 6 (2), Μαργαρίτης 7, Μπεστ 15 (3/5 τρίποντα), Σαρικόπουλος (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 9 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χατζηνικόλας, Καραμανώλης, Ιατρίδης 2, Σόρτερ 20 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Γουίγκινς 26 (10/12 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Νόουλς 6

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός): Αρνέτ 7 (1), Μόμπλι 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπατής 2, Σχορτσανίτης, Σίμπσον 19 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Τζόουνς 11 (2), Σάφτεναρ 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατούφας 7 (1), Κώττας 2, Δημάκος 5, Κάλαχαν 9 (1)

Διάβασε  Η ΕΠΟ γνωστοποίησε με ανακοίνωση της ότι το Παναθηναϊκός – Άρης θα διεξαχθεί το Σάββατο 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο