Thursday, April 25g-point.gr

Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ-Oι «πράσινοι» επικράτησαν 77-67 του ΠΑΟΚ

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι που έφτασε να προηγείται με 11 πόντους (15-4) στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Ρίβερς, Γκριν και Λοβ να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα για τον ΠΑΟΚ που έβγαλε αντίδραση και έκλεισε τη διαφορά στους 6 (22-16). Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό στην επίθεση, τον Παπαγιάννη σε εξαιρετική ημέρα και με τους Παπαπέτρου, Σαντ Ρος να μπαίνουν στην εξίσωση και στο σκοράρισμα άρχισε να ξεμακραίνει για να φύγει στο +13 του ημιχρόνου (44-31).

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει σοβαρότητα, με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στα δύο καλάθια και τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται να κλείσει την κάνουλα αλλά και να ακολουθήσει τον ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 22 (55-33 και 53-51), κλείνοντας την περίοδο στο +15 (63-48) και ουσιαστικά έχοντας καθαρίσει το παιχνίδι.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Παναθηναϊκός είδε τον ΠΑΟΚ να κλείνει τη διαφορά, εκμεταλλευόμενος την χαλαρότητα των «πράσινων» στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ενδεικτικό πως η διαφορά έπεσε ακόμη και στους 9 (73-64), αλλά οι παίκτες του Πρίφτη «σκλήρυναν» την άμυνά τους στο φινάλε και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 77-67.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Παπαγιάννης με 17 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ οι Παπαέτρου, Σαντ Ρος πρόσθεσαν 11 και οι Νέντοβιτς, Γουάιτ άλλους 10. Για τον τίμιο ΠΑΟΚ που το πάλεψε όσο μπορούσε ξεχώρισαν οι διψήφιοι Γκριν, Τολιόπουλος, Ρίβερς και Λοβ.