Tuesday, April 16g-point.gr

ΑΕΚ:Πήρε και το πρωτάθλημα χάντμπολ ανδρών επικρατώντας 35-32 στην παράταση του ΠΑΟΚ

Για τον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο κλειστό της Μίκρας την ΑΕΚ, από την οποία και ηττήθηκε με 32-35 στην παράταση.

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε χωρίς τους Τσαναξίδη, Παπαβασίλη και φυσικά Παλάσκα, ενώ ο Στογιάνοβιτς είχε ενοχλήσεις στον αχίλλειο.

Το πρώτο ημίχρονο του δεύτερου τελικού ήταν πολύ καλό από την πλευρά του ΠΑΟΚ, ο οποίος κοίταξε στα μάτια την ΑΕΚ, όντας μπροστά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκειά του.

Μάλιστα στο 26′, η ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου προηγήθηκε με 16-12, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα 0-4 σερί (και την βοήθεια των διαιτητών με συνεχόμενες δίλεπτες στον ΠΑΟΚ) ισοφάρισαν σε 16-16 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε γρήγορα με 19-16 στο 36′, όμως το παιχνίδι από εκεί και πέρα εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι. Χαρακτηριστικό είναι πως στο 45′ στο 50′ και στο 55′ τα σκορ ήταν 21-21, 24-24 και 26-26 αντίστοιχα.

Στην τελική ευθεία της κανονικής διάρκειας ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 59:59 με τον Στογιάνοβιτς και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Η παράταση βρήκε τις δύο ομάδες κουρασμένες από την προσπάθεια και την ΑΕΚ μπροστά με 31-32 στο ημίχρονο αυτής. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε πιο πολλές «ανάσες» και κατάφερε να πάρει τη νίκη και τον τίτλο με 32-35.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: 32-35

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-6, 11-10, 15-12, 16-16 (ημχ.) 18-16, 20-19, 21-21, 24-24, 26-26, 29-29.

Παράταση: 31-32, 32-35

Διάβασε  ΠΑΟΚ: Εκείνο που προέχει για τον Λουτσέσκου και τους παίκτες του είναι η ρεβάνς με την Μπριζ