Tuesday, March 19g-point.gr

Ανεπανάληπτος Τσιτσιπάς – Νίκησε τον Φέντερερ!

Το πιο τρελό του όνειρο έγινε πραγματικότητα. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με μια απίστευτη εμφάνιση νίκησε το ίνδαλμά του και έναν από τους καλύτερους τενίστες στην ιστορία του αθλήματος, τον Ρότζερ Φέντερερ με 3-1 σετ.

Έτσι, πήρε την πρόκριση στους «8» του Αυστραλιανού Όπεν, και έγινε ο πρώτος Έλληνας που το πετυχαίνει, μια επιτυχία που γίνεται που γίνεται ακόμη μεγαλύτερη εάν λάβουμε υπόψη μας τον αντίπαλο που “πέταξε” εκτός.

Ενσωματωμένο βίντεο

#AusOpen

@AustralianOpen

Yes, you @StefTsitsipas!

You’re into the quarterfinals 👏

Με τους δύο τενίστες να δίνουν μεγάλο βάρος στο σερβίς, το παιχνίδι έφτασε στο τάι-μπρέικ εκεί που ο Φέντερερ πήρε το σετ με 7-6(11), και τον Έλληνα τενίστα να χάνει την συγκέντρωσή του από έναν θεατή ο οποίος φώναξε «άουτ».

Ωστόσο, αυτό δεν «χάλασε» την ψυχολογία του Τσιτσιπά. Με το ίδιο επιθετικό παιχνίδι κατάφερε να οδηγήσει το σετ στο τάι-μπρέικ εκεί που το πήρε και ισοφάρισε σε 1-1.

#AusOpen

Στο σημείο αυτό, το μομέντουμ γύρισε στον Έλληνα τενίστα. Έχοντας ισοφαρίσει και όντας περισσότερο σίγουρος για τον εαυτό του έφτασε την κατάκτηση και του τρίτου σετ παίρνοντας έτσι και το προβάδισμα με 2-1 σετ. Η πίεση του Τσιτσιπά προς τον Ρότζερ Φέντερερ έγινε ακόμη πιο μεγάλη. Ο τεράστιος Φέντερερ, αν και εμφανώς με λιγότερες αντοχές από τον Στέφανο, κατάφερε να στείλει και πάλι το σετ στο ται-μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς όμως μεγάλη ψυχραιμία, κατέκτησε το σετ και τη νίκη, σε ένα παιχνίδι που είχε διάρκεια τρεις ώρες και 50 λεπτά.

Τα σετ: 6-7(11), 7(3)-6, 7-5, 7-6(5)

Διάβασε  ΠΑΟΚ: Συγκίνηση στη βράβευση της ομάδας που κατέκτησε το Κόρατς το 1994