Saturday, April 20g-point.gr

ΠΑΟΚ: Άνετη επικράτηση στο βόλεϊ…3-0 τον Ηρακλή!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Όκολιτς, Μαρκέζ, Φιλίποφ, Γκόρτσιανουκ, Σαφράνοβιτς, Τζούριτς και λίμπερο ο Κωνσταντινίδης.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε με όρεξη και πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 6-2, ενώ πήγε στο πρώτο τάιμ άουτ, προηγούμενος 10-5. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το σερί του προσπερνώντας την αντίσταση του Ηρακλή, 16-10, και από εκεί και έπειτα με όπλο του την άμυνα «κλείδωσε» το 1-0 με το τελικό 25-20.

Στο δεύτερο σετ, οι ”ασπρόμαυροι” προηγήθηκαν με ένα σερί τριών πόντων, 3-0, με το πρώτο τάιμ άουτ να τους βρίσκει μπροστά με 8-4. Παρά τις μικρές εναλλαγές, ο Δικέφαλος διατήρησε τη διαφορά στο σκορ, την οποία και άνοιξε με ένα σερί στους +8 πόντους, 23-15, για να φτάσει στο τελικό 25-17 και 2-0 σετ.

Και στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε από την έναρξη αυτού μία διαφορά των δύο πόντων, 8-6 και 10-8, την οποία άνοιξαν στη συνέχεια οι Φιλίποφ και Τακουρίδης στους +4 πόντους, 13-9. Μολονότι οι ”ασπρόμαυροι” βρίσκονταν καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ κοντά στο σκορ με τον αντίπαλο, δεν του έδωσαν το δικαίωμα να πιστέψει ότι θα πάρει κάτι παραπάνω τόσο από το σετ όσο και από τον αγώνα, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-19 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Στην έναρξη του αγώνα έκανε την εμφάνισή του στο γήπεδο και ο Γιώργος Σαββίδης, ο οποίος έτυχε θερμής υποδοχής από τους φίλους του Συλλόγου.

Στα αρνητικά του αγώνα, ο τραυματισμός του Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, ο οποίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, υποβασταζόμενος και πλέον όλοι περιμένουμε τη διάγνωση των γιατρών.

Συμπερασματικά, ο Δικέφαλος δείχνει ότι μέρα με τη μέρα πλησιάζει τα υψηλά standards απόδοσης, για τα οποία σχεδιάστηκε αυτή η ομάδα!