Tuesday, April 16g-point.gr

Ανώνυμη καταγγελία-«φωτιά» στον υφυπουργό Αθλητισμού για απειλές σε αγώνα της FL

Ανώνυμη καταγγελία έφτασε στα χέρια του υφυπουργού Αθλητισμού, Γιώργου Βασιλειάδη, του αθλητικού εισαγγελέα, Κωνσταντίνου Σιμιτζόγλου, της Επιτροπής Δεοντολογίας και στον πρόεδρο της ΕΠΟ, Βαγγέλη Γραμμένο, περιγράφοντας με λεπτομέρειες τι συνέβη σε αγώνα της Football League.

υγκεκριμένα πρόκειται για μία τρισέλιδη επιστολή που έχει τίτλο “Προς γνώση και για τις νόμιμες ενέργειες”, αναφερόμενη σε αγώνα της δεύτερης κατηγορίας όπου η φιλοξενούμενη ομάδα επικράτησε με γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όπως αναφέρει η “Live Sport”, στην επιστολή υποστηρίζεται πως στο ημίχρονο του αγώνα ο ιδιοκτήτης της φιλοξενούμενης ομάδας μπήκε στα αποδυτήρια των γηπεδούχων λέγοντάς τους ότι πρέπει να χάσουν για να μη… χαθούν! Καθ’ όλη τ διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου ο εν λόγω παράγοντας, ο σύμβουλος κι ο προσωπικός συνοδός του, καθώς και μία παρέα 7-8 οργανωμένων οπαδών ήταν πίσω από τον πάγκο της αντίπαλης ομάδας κι έβριζαν τον προπονητή και τους παίκτες, φωνάζοντας ότι πρέπει να χάσουν. Παρά την ψυχολογική πίεση, ο χρόνος περνούσε και το ματς παρέμενε στο 0-0.

Ο ιδιοκτήτης και η συνοδεία του έγιναν πιο πειστικοί στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα και απευθυνόμενοι στους αμυντικούς, τους έλεγαν να κάνουν πέναλτι, είτε ανατρέποντας επιθετικό της φιλοξενούμενης ομάδας, είτε πιάνοντας τη μπάλα με το χέρι.

«Κάποια στιγμή, που η κατάσταση ήταν εκτός ελέγχου, έγινε συμπλοκή μεταξύ ανθρώπων της φιλοξενούμενης ομάδας με τους αστυνομικούς που λογοφέρανε και ήταν έτοιμοι για συμπλοκή», αναφέρεται επίσης στην επιστολή και καταλήγει: «Η αδράνεια των παικτών στο γκολ που δέχτηκε η ομάδα τους σχολιάστηκε τόσο από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όσο κι από όλα τα Μέσα ενημέρωσης. Αυτοί που το παρακολούθησαν γελούσαν με την παρωδία που εκτυλίχθηκε».

Επισημαίνεται δε, πως από τον εκνευρισμό των παραγόντων της φιλοξενούμενης ομάδας δεν ξέφυγαν ούτε οι ποδοσφαιριστές της Κ20 των γηπεδούχων, οι οποίοι τα… άκουσαν και υποχρεώθηκαν να αποχωρήσουν από τη φυσούνα του γηπέδου.

Η Επιτροπή Δεοντολογίας είτε θα ασχοληθεί με την καταγγελία, είτε θα τη θέσει στο αρχείο καθώς είναι ανώνυμη, κάτι που είναι και το πιθανότερο. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι και η υπόθεση του Koriopolis είχε ξεκινήσει από ένα ανώνυμο τηλεφώνημα στο αστυνομικό τμήμα Φαλήρου.