Friday, March 29g-point.gr

Aποχαιρέτησε το Challenge Cup ο ΠΑΟΚ

Ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς οι φιλοξενούμενοι που θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά του θεσμού την κυπριακή Ομόνοια.

Το ματς

Στο πρώτο σετ, η Μακάμπι επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων από νωρίς. Ο Φαν ντε Ντρις προσπάθησε να μειώσει όμως τόσο το μπλοκ όσο και οι κακές υποδοχές από πλευράς ΠΑΟΚ έφεραν το ματς στο +6 για την Μακάμπι (15-9). Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι ήταν πλήρως στα μέτρα των φιλοξενούμενων που «έκλεισαν» το σετ στη μέγιστη τιμή του σκορ με 10 πόντους διαφορά (25-15) για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να πετύχει την ανατροπή που θα έδινε και την πρόκριση με την Μακάμπι να εκμεταλλεύεται το ψυχολογικό αβαντάζ παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων το οποίο και διεύρυνε στο 17-13. Ο ΠΑΟΚ επανήλθε και με τη βοήθεια των Φαν ντε Ντρις και Ράπτη γύρισε το ματς σε κομβικό σημείο κάνοντας το 21-18. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν ξανά το ματς στον πόντο όμως ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα και ισοφάρισε στα σετ μετά το 25-21.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ, θορυβήθηκε στο τρίτο σετ και πήγε το ματς στο όριο με τον ΠΑΟΚ, με το σκορ να είναι ισόπαλο μέχρι τα μέσα. Οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόνσκι έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους δίνοντας το δικαίωμα στην ισραηλινή ομάδα να ξεφύγει και να πάρει εν τέλει το σετ με 25-21 κάνοντας το 2-1 και τελειώνοντας την πρόκριση.

Διάβασε  Το μήνυμα της ΠΑΕ για Σαββίδη: «Χρόνια πολλά στον άνθρωπο που μεταμόρφωσε τον ΠΑΟΚ»

Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με… εναλλακτική επτάδα στο τέταρτο σετ. Ράπτης και Βουλκίδης παρέμειναν, οι γηπεδούχοι έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ μετά το 26-24.

Στο τάι μπρέικ το ματς πήγαινε ξανά πόντο-πόντο όμως από τα μέσα του σετ η Μακάμπι «γκάζωσε» παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-7). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει το ματς στον πόντο όμως τα διαδοχικά μπλοκ έφεραν το 15-13 και την νίκη για την Μακάμπι.

Tα σετ: 15-25, 25-21, 21-25, 26-24, 13-15

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Μακάμπι προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ(Γιόσκο Μιλενκόσκι): Κόστα 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ), Γουολς 2 (1/1 επ., 1 άσσο), Βουλκίδης 8 (4/11 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Σωτηρίου (0/2 επ., 63% υπ.-50% άριστες), Ράπτης 19 (18/38 επ., 1 άσσο, 54% υπ.-32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 77% υπ.-62% άριστες), Μιχελάκης (λ, 100% υπ.-89% άριστες), Μούχλιας 3 (2/11 επ., 1 άσσος, 86% υπ.-57% άριστες), Γιόρνα 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-38% άριστες), Ηλίας 1 (1 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (3/4 επ.), Μπούτος 11 (10/21 επ., 1 άσσος).

Mακάμπι (Γκαλ Γκαλίλι): Ιγγλέσιας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μπατσκάλα 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ), Γκράσο 23 (21/46 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ.-35% άριστες), Σαφόνοφ 16 (15/34 επ., 1 μπλοκ), Φόγερ 8 (5/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-43% άριστες), Σοκόλοβ 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ) / Άιζενμπεργκ (λ, 65% υπ.-35% άριστες), Κάρινγκαλ (λ), Μπούργκι 5 (5/11 επ., 43% υπ.-21% άριστες), Μοτόρνι 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Μαρόν 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χόροβιτζ.