Friday, April 19g-point.gr

Αρχαία Ελληνική…τραγωδία το μπάσκετ του ΠΑΟΚ-Έχασε και στη Λάρισα!

Ανώτερη στα τρία δεκάλεπτα, η Λάρισα επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ 95-85 στο ντέρμπι ουραγών της θεσσαλικής πρωτεύουσας και πήρε βαθμολογική «ανάσα» με την έκτη της νίκη, αφήνοντας τον «Δικέφαλο» στην προτελευταία θέση με τέσσερις νίκες.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έφτασαν στο +10 στην πρώτη περίοδο και στο +6 στη δεύτερη, δέχτηκαν επιμέρους σκορ 21-28 στην τρίτη, όμως με ένα επιμέρους 26-15 στην τέταρτη έφτασαν στο θρίαμβο.

Σε αυτό συνετέλεσαν οι Χίκι με 26 και Γκάρετ με 18 πόντους. Για τον «Δικέφαλο», ξεχώρισαν οι Νόουλς με 18 και Σόρτερ, Μπράουν με 16 πόντους.

Η Λάρισα ξεκίνησε με τον Χάρις να σημειώνει συνεχόμενα τρίποντα και το +7 για τους Θεσσαλούς στην κακή άμυνα των «ασπρόμαυρων». Ο Χίκι έφερε το 25-10, όμως ένα σερί 5-0 του ΠΑΟΚ έφερε το 25-20 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν «ανοιχτή» την άμυνα του Κώστα Χαραλαμπίδη και έφτασαν στο +14, παρά τα τρίποντα του Μπράουν. Ο Σόρτερ έπαιξε καλύτερη άμυνα στα αντίπαλα γκαρντ κα οι Μπεστ και Σχίζας βρήκαν τις λύσεις και έφεραν το 48-42 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλύτερη άμυνα και στην επίθεση οι Σόρτερ και Σμιθ, έχοντας ως συμπαραστάτες τους Νόουλς και Μπράουν, έφεραν το 60-62 και το 69-70 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, η Λάρισα βρήκε πολλές λύσεις στην κουρασμένη άμυνα του ΠΑΟΚ και με τον Χίκι στο ένας εναντίον ενός διατήρησαν το προβάδισμα μετά το 76-77. Εκεί, οι Χάρις και Γκάρετ έφεραν το 88-81 και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85

Διάβασε  ΠΑΟΚ: «Γράφουμε ιστορία σε γήπεδο και εξέδρες»

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 18 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/15 βολές, 4 ασίστ), Ρας 8 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις 13 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαντωνίου 9 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παρκς 11 (5/6 δίποντα), Χίκι 26 (10/14 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Χείλαρης, Τσιλούλης 2, Σπυρόπουλος 2, Φλόιντ 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 11 (3/5 τρίποντα), Σχίζας 3 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Σόρτερ 16 (4/14 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νόουλς 18 (8/12 δίποντα, 2/6 βολές, 10 ριμπάουντ),Oυίγκινς 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 16 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπεστ 4 (0/5 σουτ), Καραμανώλης, Σαρικόπουλος 2