Thursday, April 18g-point.gr

Άρεσε η Εθνική του Άγγελου…που κέρδισε 1-0 τη Φινλανδία

Πολύ καλύτερο το πρόσωπο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματός μας, που έδειξε περισσότερη διάθεση και έβγαλε ωραίες συνεργασίες. Το σύνολο του Αναστασιάδη προηγήθηκε στο 25’ με αυτογκόλ του Γκράνλουντ, αλλά δεν βρήκε το πολυπόθητο δεύτερο γκολ, που τη διατηρούσε στο κόλπο για την πρωτιά του γκρουπ.

inner

Στο 40’ ο Παπασταθόπουλος σημάδεψε το δοκάρι, ενώ κορυφαίοι για την ομάδα μας οι μπακ Τοροσίδης, Κούτρης, με τον δεύτερο να κάνει ντεμπούτο, όπως και ο Βλαχοδήμος. Από την άλλη, οι Φινλανδοί υπέστησαν την πρώτη ήττα τους στο θεσμό, ωστόσο αυτή έχει γλυκιά γεύση αφού εξασφάλισαν την 1η θέση.

Η Εθνική μας ομάδα έδειξε διάθεση και ενθουσιασμό στα πρώτα λεπτά, ενώ προσπάθησε να «στριμώξει» τους Φινλανδούς. Η πρώτη καλή στιγμή για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήρθε στο δεύτερο λεπτό μετά από μια ωραία συνεργασία των παικτών μας, που κατέληξε σε σουτ του Μήτρογλου, το οποίο όμως έφυγε άουτ.

inner

Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στις ευκαιρίες στο 9’, με τον Πούκι να φεύγει γρήγορα στην αντεπίθεση μετά από λάθος του Κουρμπέλη, ωστόσο ο Βλαχοδήμος βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο το τέμπο του αγώνα έπεσε κάπως, με τους Φινλανδούς να προσπαθούν να «παγώσουν» λίγο το ρυθμό. Εντούτοις, στο 25’ η Εθνική μας ευτύχησε να προηγηθεί με αυτογκόλ του Γκράνλουντ, σε μια φάση που ξεκίνησε από σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, η οποία βρήκε τον Πέλκα, που πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Χραντέτσκι έδιωξε. Παρ’ όλα αυτά, ο τερματοφύλακας της Λεβερκούζεν στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα βρήκε στον συμπαίκτη του και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Διάβασε  Ματς υψηλού κινδύνου για την UEFA το ΠΑΟΚ – Μπριζ

inner

Στο 28’ ο Μανωλάς έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Σιόβα να παίρνει τη θέση του, κάτι που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι: στο 30’ ο Τουόμινεν βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε, κατέληξε άουτ.

Το σύνολο του Αναστασιάδη είχε την ευκαιρία για το 2-0 στο 40’, όμως η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου βρήκε στο δοκάρι και έφυγε έξω. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και ως εκ τούτου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την Εθνική μας να προηγείται 1-0.

inner

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ανήκε στους Φινλανδούς, με τον Τουόμινεν να σουτάρει μέσα από την περιοχή με καλές προϋποθέσεις, όμως η μπάλα έφυγε άουτ (52′). Έκτοτε, η Εθνική μας ανέλαβε πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων και επιχείρησε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, δίχως όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Τα διαδοχικά σουτ από Μάνταλο (65’), Φορτούνη (66’) δεν βρήκαν στόχο, ενόσω οι μπακ Τοροσίδης, Κούτρης είχαν ανέβει πολλά μέτρα στο γήπεδο θέλοντας να δημιουργήσουν κινδύνους για τους φιλοξενούμενους.

Στο 80’ ο Κουλούρης πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ωστόσο δεν ήταν καλή και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χραντέτσκι. Ο ίδιος παίκτης, πάλι με κεφαλιά, απείλησε στο 89’, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

inner

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, με την Εθνική μας να φτάνει στη νίκη (1-0) επί των Φινλανδών στο ντεμπούτο του Άγγελου Αναστασιάδη, αλλά να μην είναι αρκετή καθώς την άφησε στη 2η θέση του ομίλου της.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος – Τοροσίδης, Μανωλάς (28’ Σιόβας), Παπασταθόπουλος, Κούτρης – Ζέκα, Κουρμπέλης – Μάνταλος, Φορτούνης, Πέλκας (84’ Μπακασέτας) – Μήτρογλου (69’ Κουλούρης)

Διάβασε  Η UEFA ενημέρωσε την ΕΠΟ ότι δεν υπάρχει θετικό δείγμα Έλληνα ποδοσφαιριστή

Φινλανδία (Κάρνεβα): Χραντέτσκι – Γκράνλουντ, Αραγιουούρι, Τοΐβιο, Ούρονεν – Λουντ, Καμαρά, Κάουκο, Σόιρι (74’ Γιένσεν) – Πούκι (93’ Λαμ), Τουόμινεν (83’ Πίρινεν)