Thursday, April 18g-point.gr

Άρης – ΠΑΟΚ 58-62: Μίλησε η ασπρόμαυρη ψυχή! (video)

Καλύτερα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ που με δύο τρίποντα των Γκος και Κόνιαρη έφτασε το 0-6 (2′), με τον Μακγκί να μειώνει σε 2-6. Οι ”ασπρόμαυροι” συνέχισαν δυνατά και έφτασαν μέχρι το +9 (7-16, 7′), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ του 11-19.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να αντιδρούν και μείωσαν στους 4, με διαδοχικά καλάθια του Κάιζερ (18-22, 12′), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (22-32) με καλάθι και φάουλ του Μαργαρίτη. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου κρατούσαν με άνεση το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +9 (31-40).

Η ένταση του παιχνιδιού και τα πολλά φάουλ δεν επέτρεψαν να βρουν ρυθμό οι δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να είναι σταθερά μπροστά (35-42, 24′). Ένα γκολ φάουλ και δύο τρίποντα των Χάρις και Τολιόπουλου έφεραν απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών (44-44). Ο άσος του Άρη έδωσε το προβάδισμα στον Άρη με μία βολή, με τον Μαργαρίτη να πετυχαίνει το λέι απ για το 45-46 της τρίτης περιόδου.

Ένα γρήγορο 10-0 του ΠΑΟΚ με διαδοχικά τρίποντα του έδωσε αέρα 11 πόντων σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα (45-56, 33′), με τον Μποχωρίδη να πετυχαίνει 2 μαζεμένα καλάθια και τον Χάτσερ να απαντά για το 49-58 (35′). Ο Τολιόπουλος ευστόχησε από την περιφέρεια και έδωσε ανάσα στον Άρη (52-58),  ενώ με 2′ για τη λήξη ευστόχησε ξανά, φέρνοντας το παιχνίδι στους 3 (55-58). Ο Γκος έκανε το 1/2 από τη γραμμή των βολών (55-59), με τον Νταλό να δείχνει περισσότερη ψυχραιμία και να πετυχαίνει και τις 2 για το 57-59. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη… ρουλέτα των βολών, με τον Μποχωρίδη να κάνει το 1/2 (58-59), τον Χάτσερ να κάνει επίσης το 1/2 (58-60) ωστόσο στα 7.2 ο Μακγκί έκανε ένα αχρείαστο φάουλ, με τον Γκος να ευστοχεί και στις 2 και να δινει προβάδισμα νίκης στον ΠΑΟΚ (58-62).