Wednesday, April 24g-point.gr

Αυτοκτονία ΠΑΟΚ στο ΟΠΑΠ Αρένα-Πλήρωσε τα αμυντικά του λάθη

Έξι σερί νίκες στο πρωτάθλημα για την Ένωση και επτά συνολικά (μαζί με το Κύπελλο), ενώ για πρώτη φορά μετά το 2017 κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΟΚ ούσα η γηπεδούχος ομάδα. Στους 24 βαθμούς έφτασε η ΑΕΚ που μείωσε τη διαφορά από την κορυφή εκ νέου στους έξι, ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 16 και συνεχίζει πολύ μακριά από κορυφή!

Με τον Αστέρα στην Τρίπολη παίζει την 11η αγωνιστική η ΑΕΚ, με τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ.

Καλά διαβασμένος και με ξεκάθαρη στόχευση να χτυπήσει στα μπακ της ΑΕΚ μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ, που για ένα τέταρτο ήταν ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο της «OPAP Arena». Μόλις στο 4’ και μετά από ωραία κομπίνα, ο Κωντσαντέλιας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά και πλάγια, πλασάροντας άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αουγκούστο έβγαλε «γλυκιά» σέντρα στον Ολιβέιρα που είχε κακή ισορροπία στο σώμα του για να σπαταλήσει, με το κεφάλι μέσα από την μικρή περιοχή, μια πολύ καλή φάση!

Δύο λεπτά μετά απάντησε η ΑΕΚ. Κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, το εκτέλεσε ο Γκατσίνοβιτς με τη μπάλα να ακουμπάει στο τοίχος και να φεύγει ελάχιστα κόρνερ. Στην εκτέλεση του στημένου, ο Αραούχο απείλησε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε.

Ένα λεπτό μετά, ο Αουγκούστο βρήκε τον Ολιβέιρα ολομόναχο στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ από κοντά.

Στο 20′ η ΑΕΚ παραλίγο να πετύχει ένα τυχερό γκολ. Ο Αραούχο σούταρε και η μπάλα κόντραρε στη πλάτη του Γκαρσία, παίρνοντας μια περίεργη τροχιά, με τον Κοτάρσκι να διώχνει με δυσκολία.

Στο 36ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Κουλιεράκης έκανε μια λάθος επιλογή, η Ένωση έκλεψε ψηλά τη μπάλα και ο Λιβαι με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Διάβασε  Αιχμές στον Ραζβάν Λουτσέσκου για την… κοιλία που κάνει ο ΠΑΟΚ έριξε ο Νίκος Αλαβάντας

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ έκλεψε τη μπάλα από λάθος του Κουρτιτς, ο Πινέδα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και ο Κοτάρσκι με μια φοβερή επέμβαση την έστειλε κόρνερ.

Στο 42′ ο Λιβαι απείλησε ξανά. Ντρίπλαρε τον Ίνγκασον, μπήκε στην περιοχή αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε το δυνατό σουτ του.

Στο 60′ η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν τη μπάλα, ο Ελίασον πάτησε περιοχή, έσπασε στον επερχόμενο Γκατσίνοβιτσ ο οποίος έκανε το 2-0.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μοχαμαντί, Βίντα (89′ Μήτογλου), Μουκουντί, Ρότα, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (82′ Μάνταλος), Ελίασον (82′ Άμραμπατ), Πινέδα (76′ Γιόνσον), Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο (89′ Γαλανόπουλος).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σοάρες, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Κούρτιτς (66′ Ελ Καντουρί), Ντάντας (66′ Σβαμπ), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (79′ Κουαλιάτα), Νάρεϊ (66′ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα.