Saturday, April 27g-point.gr

Basket League: Ο ΠΑΟΚ έχασε στις λεπτομέρειες από την ΑΕΚ με 72-67

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα για να αγωνιστεί κόντρα στην ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λοσίων στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπορούσε να πάρει τη νίκη σήμερα (22/1) απέναντι στην ΑΕΚ, ωστόσο συνολικά η εμφάνιση της ομάδας και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν ήταν καλή, καθώς έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ, αφήνοντας τους «κιτρινόμαυρους» να ελέγξουν την ροή του αγώνα.

Τελικώς, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 72-67 στο κλειστό των Άνω Λοσίων, κάνοντας πισωγύρισμα στις καλές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με επιφυλακτικότητα στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έδειξε από νωρίς διάθεση να κυνηγήσει μπάλες και να πάρει κεφάλι στον αγώνα. Στα μισά της πρώτης περιόδου ο Δικέφαλος προηγούνταν με πέντε πόντους (8-13) με τον Μάντζαρη και τον Λοβ να βρίσκονται σε καλή μέρα. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ υπήρξε και επιθετικός πλουραλισμός για την ομάδα του Λυκογιάννη, καθώς στα πρώτα επτά λεπτά σκόραραν έξι διαφορετικοί παίκτες! Μπορεί  ο ΠΑΟΚ να είχε αρκετές επιθετικές λύσεις, ωστόσο στο δεύτερο μισό της περιόδου υπήρξαν αβίαστα λάθη στην άμυνα και γι’ αυτό το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία (21-21).

Δεν ξεκίνησε καλά η δεύτερη περίοδος για τον Δικέφαλο, ο οποίος είχε δυστοκία στις πρώτες του επιθέσεις, αφήνοντας την Ένωση να «τρέξει» σερί 8-0. Το σερί σταμάτησε ο Ντιλίο με τρίποντο και φάουλ, βάζοντας τέλος στο σερί της ΑΕΚ και δίνοντας, ταυτόχρονα, ανάσες στον Δικέφαλο. Αυτό αποτέλεσε και το έναυσμα για να ξεκινήσει το σερί των «ασπρόμαυρων» με εννιά διαδοχικούς πόντους. Η εμφάνιση του Βαγγέλη Μάντζαρη ήταν καθοριστική για τον ΠΑΟΚ, καθώς πέτυχε τους περισσότερους πόντους (11) και ριμπάουντ (5) στον αγώνα έως το πρώτο μισό του αγώνα, έχοντας, παράλληλα, 3/4 εύστοχα τρίποντα! Το φινάλε της δεύτερης περιόδου βρήκε τον Δικέφαλο μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (36-41).

Με φόρα μπήκε στο παιχνίδι η Ένωση μετά το ημίχρονο, κάνοντας σερί 7-0. Η αναμέτρηση είχε έντονο ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στο επιθετικό κομμάτι. Η ΑΕΚ πήρε «κεφάλι» με πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν, αποκτώντας διαφορά ασφαλείας 11 πόντων, αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να πάρει τάιμ άουτ. Η τρίτη περίοδος έληξε με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται δέκα πόντους πίσω στο σκορ (61-51), έχοντας σκοράρει μόλις δέκα πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, έχοντας κακή επιθετική και αμυντική συμπεριφορά.

Διάβασε  Κίνδυνο νέων κυρώσεων από τη ΔΕΑΒ αντιμετωπίζει ο ΠΑΟΚ

Η τέταρτη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για καμία από τις ομάδες, καθώς στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα δεν σημειώθηκε ούτε ένα καλάθι. Κακό μπάσκετ για τον Δικέφαλο στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, καθώς φαινόταν να μην υπάρχει συνοχή στον τρόπο παιχνιδιού, διότι άφηνε κενά στην άμυνα, ενώ στην επίθεση γινόντουσαν πολλά λάθη.  Στα τελευταία λεπτά της περιόδου οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (68-65) μετά από ωραίες ενέργειες του Μάλκολμ Γκρίφιν, ο οποίος φάνηκε ότι ξεπέρασε τον τραυματισμό του.

Η εμφάνιση του ΠΑΟΚ στο κλειστό των Άνω Λοσίων δεν ήταν καλή συνολικά. Εκτός από τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, όπου έγιναν όμορφες ενέργειες και βγήκαν σωστές επιθέσεις, ο Δικέφαλος φαινόταν ότι δεν έχει επιθετικό προσανατολισμό. Όταν το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ήταν επιρρεπείς στο εύκολο λάθος, αφήνοντας κενά στην άμυνα. Η ΑΕΚ κέρδισε τελικά με 72-67 τον ΠΑΟΚ, ο οποίος φάνηκε να μην πιστεύει αρκετά ότι μπορεί να νικήσει απόψε τους «κιτρινόμαυρους».