Friday, March 29g-point.gr

Bλέπει τελικό ο ΠΑΟΚ… που επικράτησε με 2-0 του Αστέρα στην Τούμπα! (VIDEO)

Σκούρα τα βρήκε στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ κόντρα σε έναν διαβασμένο και προσηλωμένο στην άμυνα Αστέρα, αλλά αν και… μάτωσε, είχε τον Μάτος να καθαρίσει και να βάλει τις στέρεες βάσεις για την πρόκριση.

Με δύο γκολ του Βραζιλιάνου στο 17′ και στο 94′ ο ΠΑΟΚ πήρε σαφέστατο προβάδισμα με 2-0 και έβαλε πλώρη για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, χρειάστηκε αρχικά τη… συμβολή του βοηθού Ευθυμιάδη που κράτησε κατεβασμένη τη σημαία σε μια… οριακή φάση στο γκολ του Μάτος στο 17’ και μια γκολάρα από τον ίδιο παίκτη στις καθυστερήσεις, για να κλειδώσει το εισιτήριο για τον τελικό.

Με δέκα τελείωσε το ματς ο Αστέρας μετά την αποβολή του Ιγκλέσιας στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη.

Όπως αναμενόταν, ο Ράζβαν Λουτσέσκου παρέταξε μια ενδεκάδα με αλλαγές σε πρόσωπα αλλά και διάταξη, αφού ο «δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τον Βιεϊρίνια μετά από καιρό να παίρνει θέση όχι στο αριστερό άκρο της άμυνας, αλλά στη μεσοεπιθετική γραμμή σε ρόλο δεξιού χαφ-εξτρέμ. Από εκεί και πέρα οι αλλαγές ήταν πολλές, ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, ο Ίνγκασον δίπλα στον Βαρέλα στο κέντρο της άμυνας, με τον Μάτος και τον Γιαννούλη στα άκρα.

Ο Μίσιτς με τον Κάνιας ξεκίνησαν στα χαφ, ενώ Ζαμπά και Βιεϊρίνια πήραν θέσεις στις πτέρυγες, με τον Μπίσεσβαρ που επέστρεψε στην ενδεκάδα να έχει ρόλο «τρεκουαρτίστα», πίσω από τον προωθημένο Άκπομ.

Από την άλλη, ο Γιώργος Παράσχος, παρέταξε τους Αρκάδες με αμυντικούς προσανατολισμούς, με μια «συμπαγή» ενδεκάδα και τρεις καθαρούς αμυντικούς χαφ, ώστε να μπορέσει να περιορίσει μια ομάδα που στο πρωτάθλημα είναι αήττητη. Ήταν ξεκάθαρο ότι ο Έλληνας τεχνικός ήθελε να κλείσει τους χώρους, να περιορίσει την ανάπτυξη του ΠΑΟΚ και να χτυπήσει αν μπορεί στην αντεπίθεση.

Διάβασε  Ξανά εκτός ο Μπάμπα στον ΠΑΟΚ

Ο Αθανασιάδης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, οι Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνες στην άμυνα, ενώ Μουνάφο, Ιγκλέσιας και Βαλιέντε ξεκίνησαν στα χαφ.

Ο Κυρακόπουλος είχε ρόλο χαφ-εξτρέμ με περισσότερη προσήλωση φυσικά στα αμυντικά του καθήκοντα, με τον Τσιλιανίδη να παίρνει θέση στο άλλο άκρο και τον Αραβίδη φουνταριστό.

Όπως αναμενόταν, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και αποφασισμένος να επιβάλει τον ρυθμό του από νωρίς και σε ένα σημείο έδειξε να το πετυχαίνει. Οι παίκτες του Παράσχου όμως, είχαν κλείσει καλά τους χώρους προς την περιοχή του Αθανασιάδη και δεν άφησαν τον αντίπαλο να απειλήσει με ορθολογικό τρόπο

Αποτέλεσμα ο «δικέφαλος του Βορρά» να απειλεί με στατικές μπάλες, αλλά και με γεμίσματα τα οποία πάντως κρατούσαν πίσω σε παθητικό ρόλο τους Αρκάδες. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε επί της ουσίας στο 16ο λεπτό, όταν ο Βιεϊρίνια προσπάθησε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Αστέρα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ίνγκασον έκανε το γέμισμα προς την περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Ζαμπά, εκείνος με το κεφάλι έβγαλε τον Μάτος στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, ο οποίος με συρτό σουτ από πλάγια θέση εκτέλεσε τον Αθανασιάδη για το 1-0, σε μια φάση στην οποία φέρει ευθύνη ο βοηθός.

Το γκολ του ΠΑΟΚ κακώς μέτρησε, αφού την ώρα που ο Ζαμπά έκανε την κεφαλιά προς τον συμπαίκτη του, ο Βραζιλιάνος ήταν σχεδόν μισό βήμα μπροστά, σε μια φάση οριακή μεν, στην οποία όμως κάνει ξεκάθαρο λάθος ο βοηθός Ευθυμιάδης που δεν σήκωσε το σημαιάκι για να υποδείξει οφσάιντ.

Διάβασε  ΠΑΕ ΠΑΟΚ στον Γιώργο Σαββίδη: «Στιγμές μεγάλης υπερηφάνειας με τον ΠΑΟΚ»

inner

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε, με την ομάδα του Λουτσέσκου να κρατάει ναι μεν τα ηνία, να έχει την κατοχή που έφτασε ακόμα και πάνω από το 65%, χωρίς ωστόσο να απειλεί ουσιαστικά τον Αθανασιάδη για ένα δεύτερο τέρμα πριν το ημίχρονο και τον Αστέρα απλά να μένει σε παθητικό ρόλο, χωρίς να βγάλει τελική στα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη, ο Παράσχος που είχε διαβάσει εξαιρετικά το παιχνίδι, πέρασε τον Βαλιέντε στον άξονα και ο Ιγκλέσιας έγινε πιο δημιουργικός. Αποτέλεσμα οι Αρκάδες να κρατήσουν μπάλες και να ξεμυτίσουν από την άμυνα τους, κάτι που δεν είχαν κάνει στο πρώτο μέρος.

Η εσωτερική αλλαγή του Παράσχου με Βαλιέντε και Ιγκλέσιας, ανάγκασε τον Δικέφαλο να δώσει χώρους στον Αστέρα. Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στην επανάληψη, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον Πασχαλάκη, παρά το γεγονός ότι είχαν τον έλεγχο του ματς.

inner

Ο ΠΑΟΚ, απείλησε για πρώτη και τελευταία φορά στην επανάληψη στο 77’, όταν μετά από κίνηση του Ακπομ, έδιωξε δύσκολα ο Αθανασιάδης προ του Μίσιτς, με την μπάλα να φτάνει στον στον Βιεϊρίνια που σούταρε άουτ.

Στο 89’ μάλιστα, λίγο έλειψε να αλλάξουν τα δεδομένα, όταν ο Ιγκλέσιας με τακουνάκι -έπειτα από σέντρα- πήγε για το γκολ της… χρονιάς, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

Και αφού οι Αρκάδες δεν ισοφάρισαν, ήρθε ο Μάτος και πάλι για να το… καθαρίσει. Με ένα γκολ-ποίημα στις καθυστερήσεις, έγραψε το 2-0 που δίνει αέρα πρόκρισης στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

inner

Απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς ο Λέο Μάτος. Με δύο δικά του γκολ, ο Βραζιλιάνος πήρε από το χέρι την ομάδα του Λουτσέσκου και την πάει τελικό, σε ένα παιχνίδι που παρά το τελικό 2-0, τα βρήκε σκούρα κόντρα σε έναν διαβασμένο αμυντικά Αστέρα Τρίπολης

Διάβασε  Το μήνυμα της ΠΑΕ για Σαββίδη: «Χρόνια πολλά στον άνθρωπο που μεταμόρφωσε τον ΠΑΟΚ»