Friday, March 29g-point.gr

Χάντμπολ:Αποκλείστηκε με «ψηλά το κεφάλι» ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 23-22 τη Μάλαγα στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Θεσσαλονίκη στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών χάντμπολ γυναικών, όμως η ήττα με 21-30 στην πρώτη αναμέτρηση στο ίδιο γήπεδο την περασμένη Παρασκευή του «έκοψε» το ευρωπαϊκό «όνειρο» και τον απέκλεισε από τα ημιτελικά της διοργάνωσης κόντρα σε μια ισχυρή ομάδα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με την ίδια δυναμική και το σκορ έφτασε στο 5-4 για τον «Δικέφαλο» στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο «Δικέφαλος» άρχισε να βρίσκει λύσεις μόνο από την Γκάτζιου στα επόμενα λεπτά και οι Ανδαλουσιανές προηγήθηκαν 10-8. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 10-10, όμως οι Ισπανίδες έφτασαν στο 12-10 στην ολοκλήρωση του πρώτου μισάωρου.

Με επιθετική πολυφωνία στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Η Μάλαγα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα έφτασε στο 20-17. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις για την ανατροπή και προηγήθηκε με 23-22 στο 59’, φτάνοντας στη νίκη γοήτρου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου, Γιοβανόφσκα, Γκάτζιου, Στογιάνοβιτς, Μπελέσκα, Μπατζαρακούδη, Σαμολαδά, Νίκολιτς, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου, Κουκμίση, Σεβδίλη, Κατσούνη, Καραχαρίση, Καγιούμοβα, Τσικνάκη