Friday, April 26g-point.gr

Δεν τα κατάφερε για τέταρτο σερί ματς ο Δικέφαλος…που ηττήθηκε στη Λάρισα

Απαιτητική εκτός έδρας αναμέτρηση είχε ο ΠΑΟΚ mateco που αντιμετώπισε τη Λάρισα για την 21η αγωνιστική της Basket League. Για έναν ακόμη αγώνα το αποτέλεσμα του παιχνιδιού κρίθηκε στο φινάλε, διότι η ομάδα του Λυκογιάννη δεν μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και “έτρεχε” να μαζέψει τη μεγάλη διαφορά στην τελευταία περίοδο.

Εξελίχθηκε σε ματς-θρίλερ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Δικέφαλο να χάνει από τη Λάρισα με 74-7

Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε προβάδισμα έξι πόντων στα μισά του δεκαλέπτου (4-10) με τον Ρίβερς και τον Λοβ να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο κλειστό γήπεδο της Λάρισας. Καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας για τον ΠΑΟΚ mateco, που με την καλή του άμυνα φόρτωσε αρκετά φάουλ από νωρίς στη Λάρισα, ενώ ο Μάριτς συμπλήρωσε τρία προσωπικά φάουλ από τα μισά της πρώτης περιόδου!

Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Δικέφαλος δεν ήταν καλός και δέχθηκε σερί πόντων, χωρίς μάλιστα να καταφέρει να σκοράρει. Δεν πέτυχε καλάθι για περισσότερα από τρία λεπτά, έχοντας σαφές πρόβλημα στην επίθεση, δίνοντας δικαιώματα στην ομάδα του Τακιανού.

Το επιθετικό πρόβλημα που εμφάνισε η ομάδα του Λυκογιάννη στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, συνεχίστηκε και στην επόμενη περίοδο, διότι δεν σκόραρε για περισσότερα από έξι λεπτά συνολικά, από τρία σε κάθε περίοδο. Η Λάρισα βελτίωσε σημαντικά την αμυντική της λειτουργία και σε συνδυασμό με την επιθετική δυσλειτουργία του ΠΑΟΚ mateco, έφερε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, οι οποίοι απέκτησαν και διαφορά με έξι πόντους (33-27) στα μισά της περιόδου.

Με εμφανές πρόβλημα κάτω από τη ρακέτα, οι “ασπρόμαυροι” έψαξαν λύσεις περιφερειακά, όχι όμως με μεγάλη επιτυχία. Με 16% ποσοστό στα τρίποντα και μόλις ένα εύστοχο, ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να βρει αρκετές λύσεις επιθετικά μένοντας ακόμη και εννιά πόντους πίσω (38-29). Μέχρι το  ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους (38-33), αποτέλεσμα με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια.

Διάβασε  Η ΚΕΔ όρισε τον Γερμανό Schroder Robert να σφυρίξει τον εντός έδρας αγώνα του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ

Η εικόνα του Δικέφαλου δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, διότι η διαφορά αυξήθηκε σημαντικά, με τον Γιάνκοβιτς, ωστόσο, να πετυχαίνει σημαντικά τρίποντα που δεν άφησαν τη Λάρισα να απομακρυνθεί πολύ στο σκορ. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Λυκογιάννη δεν μπόρεσε να αντιδράσει με τον αναμενόμενο τρόπο, ώστε να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Έτσι, η διαφορά διατηρήθηκε στους εννιά πόντους.(57-48)

Καλύτερος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο, που βρήκε λύσεις με τον Ντιμίτρι Ρίβερς να πετυχαίνει διαδοχικούς πόντους, μειώνοντας τη διαφορά στους πέντε (63-58). Το πρόβλημα για τους “ασπρόμαυρους” εντοπίστηκε για μία ακόμη φορά στα επιθετικά ριμπάουντ, που ήταν λίγα, καθώς δεν υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση στη θέση “5”.

Στόχος της ομάδας στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ήταν να ροκανίσει τη διαφορά, ώστε να “κλέψει” το ματς στο φινάλε. Τρία λεπτά πριν το τέλος και με τη βοήθεια του αρχηγού, Ζερμέιν Λοβ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (68-65).

Το κυνήγησε μέχρι τέλος ο ΠΑΟΚ mateco, κρατώντας τη διαφορά στους τρεις πόντους, χάρη στο τρίποντο του Χριστοδούλου στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Τελικά, έχασε με τέσσερις πόντους στις λεπτομέρειες με σκορ 74-70.