Saturday, April 20g-point.gr

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ και έχασε 1-3 σετ από την Μπαστάρδο

Ο ΠΑΟΚ έχασε 1-3 σετ από την πορτογαλική Μπαστάρδο στη Θεσσαλονίκη στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών και τώρα χρειάζεται στη ρεβάνς της ιβηρικής χώρας νίκη με το ίδιο σκορ ή με 3-0 σετ για να ελπίζει για την πρόκριση στα προημιτελικά στο «χρυσό» σετ.

Οι «ασπρόμαυροι» «κυνηγούσαν» στο σκορ και στα τέσσερα σετ, αφού οι Πορτογάλοι είχαν απάντηση σε όλες τις λύσεις που έβρισκε ο «Δικέφαλος». Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στο δεύτερο σετ περισσότερο, όμως έμεινε μόνο εκεί.

Στο τέταρτο σετ, οι αθλητές του Γιάννη Καλμαζίδη δεν μπήκαν καθόλου συγκεντρωμένοι και βρέθηκαν πίσω με 4-8. Οι Μπράουν και Κουκλίνσκι μείωσαν σε 8-9 και ισοφάρισαν σε 10-10. Η Μπαστάρδο διατηρούσε το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ επανήλθε και ισοφάρισε σε 24-24, όμως το μπλοκ στον Πετρέα έφερε το τελικό 25-27.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 13-16, 21-18, 23-25
2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 26-24
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 23-25
4ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 25-27

Τα σετ: 23-25, 26-24, 23-25, 25-27

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Μπαστάρντο προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ),, Πετρέας 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (6/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Κουκλίνσκι 14 (10/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 30% άριστες), Ούντρις 21 (19/31 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 62% υπ. – 31% άριστες), Γάτσης, Σωτηρίου

ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ (Ζοάο Κοέλιο): Μπερμούδεζ 18 (16/42 επ., 2 μπλοκ), Νέβες 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρντόσο 18 (14/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ.-22% άριστες), Γκίντερ 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Φερέιρα 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ.-18% άριστες), Περέιρα 13 (11/15 επ., 2 μπλοκ) / Βιγιαλόμπος (λ, 67% υπ.-42% άριστες), Βελάσκεθ, Γκόμεζ, Κούνια 2 (2/2 επ.)

Διάβασε  Ανώτερη η Μπριζ επικράτησε 2-0 στην Τούμπα του ΠΑΟΚ και τον άφησε εκτός συνέχειας