Thursday, April 25g-point.gr

«Διπλό» και κορυφή με… ρεκόρ για Λίβερπουλ

Οι «κόκκινοι» μετρούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην Premier League πέντε σερί «τρίποντα», με τον Τζορτζίνιο Βαϊνάλντουμ να κάνει με κεφαλιά το 1-0 στο 39’, σκοράροντας παράλληλα για 19η φορά στο αγγλικό πρωτάθλημα αλλά πρώτη μακριά ως παίκτης φιλοξενούμενης ομάδας.

Για να έρθει ο Ρομπέρτο Φιρμίνο με κοντινό πλασέ στο 54ο λεπτό και να δώσει προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Αξίζει να σημειωθεί πως, σε αμφότερες τις περιπτώσεις φέρει μεγάλη ευθύνη ο Μιχαελ Φόρμ, με τον τερματοφύλακα των «σπιρουνιών» να κάνει, ουσιαστικά, λανθασμένη έξοδο στο πρώτο γκολ, ενώ στο δεύτερο του φεύγει η μπάλα μέσα από τα χέρια!

Η Λίβερπουλ θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» πιο εύκολα το παιχνίδι, αν δεν ήταν η αστοχία και η επιπολαιότητα του Σάντιο Μανέ, του οποίου η συμμετοχή στη φάση του πρώτου λεπτού είχε σαν αποτέλεσμα να ακυρωθεί το γκολ του Φιρμίνο με τη χρήση VAR, αλλά και του Μο Σαλάχ.

Η Τότεναμ μείωσε μεν, με τον Έρικ Λαμέλα να κατεβάζει ωραία τη μπάλα και να σουτάρει από πλάγια θέση έξω από την αντίπαλη μικρή περιοχή, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά… ήταν αργά για κάτι παραπάνω.