Friday, May 10g-point.gr

Έδωσαν… πνοή οι νεοφερμένοι στον ΠΑΟΚ και έδωσαν το «διπλό» στην Πάτρα!

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το διπλό ο ΠΑΟΚ mateco στην Πάτρα, επικρατώντας του Απόλλωνα με 54-67  για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, ωστόσο είδε τη διαφορά των εννιά πόντων να τη χάνει στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν σφυγμό, ενώ θετική ήταν η παρουσία των δύο νεοαποκτηθέντων, Τζάστιν Άλστον και Κένταλ Σμιθ στο ντεμπούτο τους.

Πλέον, το ρεκόρ του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα είναι στο 3-3 κι έχει μπροστά του ματς για το Basketball Champions League.

Πιο δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξέφυγε στο +7 (4-11) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, καθώς ο Απόλλων βελτιώθηκε επιθετικά, με τον «δικέφαλο του βορρά» να διατηρεί σταθερά την απόστασή του (12-17), μέχρι το 8΄. Στο τελευταίο δίλεπτο και με ένα μίνι ξέσπασμα από τον Μπράουν, οι Πατρινοί μείωσαν στον πόντο (16-17), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με Άλστον και Χάρισον ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 7-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, για το +8 (16-24), στο 12’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τον Σκορδίλη, ο οποίος μείωσε (22-26) προσωρινά, καθώς με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν στο +9 (23-32), στο 19’. Το μόνο που άλλαξε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ήταν το καλάθι και φάουλ του Γουάσινγκτον, το οποίο διαμόρφωσε το 26-32.

Με τρίποντο του Μπελιάουσκας στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ πήγε ξανά στο +9 (26-35). Ωστόσο, η αντίδραση των Πατρινών ήταν άμεση, καθώς αρχικά μείωσαν στο -3 (34-37), ενώ οι Σαλούστρος και Μουράτος έφεραν το ματς στην ισοπαλία (42-42), στο 28’. Το τρίποντο του Σμιθ έδωσε… ανάσα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +3 (44-47).

Διάβασε  ΠΑΟΚ: Νίκησε 26-19 την ΑΕΣΧ Πυλαίας, στον τρίτο ημιτελικό της Α1 χάντμπολ γυναικών και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο με τους Άλστον και Σμιθ να του ανοίγουν τον… δρόμο για το +10 (50-60), μέχρι το 35’. Στα τελευταία λεπτά, ο «δικέφαλος του βορρά» έκανε καλή διαχείριση και πήρε τη νίκη με το τελικό 54-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 26-32, 44-47, 54-67