Thursday, April 25g-point.gr

Έκανε «σμπαράλια» τον Φοίνικα και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ

Ισορροπημένο σε όλους τους τομείς το πρώτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυναμικά και να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων (10-5) με τον Μπραμ Φαν ντε Ντρις να είναι εξαιρετικός. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με τους Τζούριτς, Γαλιώτο να είναι πρωτεργάτες, έκαναν ένα τρομερό ντεμαράζ φέρνοντας το ματς στο 15-15. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν ισόπαλες στο σκορ, όμως ο Κόστα με τον Γιόρνα βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να φτάσει στην κατάληψη του πρώτου σετ με 25-23.

ΠΑΟΚ-Φοίνικας Σύρου 3-1 σετ

Παρόμοια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο σετ με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα γρήγορο προβάδισμα τριών πόντων (5-2) και τον Φοίνικα να αντιδρά άμεσα ισοφαρίζοντας. Μάλιστα η ομάδα του Αλεξάνταρ Σένισιτς, κατάφερε να ανακτήσει ψυχολογία και να φτάσει να προηγείται με 8-12 χάρη στην εξαιρετική επιθετική του οργάνωση. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε ξανά, όμως ο Μιχάιλοβιτς με την βοήθεια του Τζούριτς έκαναν πάρτι πάνω από το φιλέ μπλοκάροντας Κόστα και Φαν ντε Ντρις, με αποτέλεσμα να φέρουν το σκορ στο +5 που ήταν αρκετό για την ισοφάριση με 20-25.

Στο τρίτο σετ το μάτι των παικτών του Γιόσκο Μιλεκόνσκι «γυάλιζε» με τον Κόστα και τον Βουλκίδη να μην επιτρέπουν στον Φοίνικα να ελπίζει φέρνοντας το σκορ στο +7 για το 17-10. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς σοκαρισμένουν υπέπεσαν σε αρκετά λάθη με τον ΠΑΟΚ να τα εκμεταλλεύεται και να φτάνει σε μια επιβλητική επικράτηση με το εντυπωσιακό 25-13 για το 2-1.

Ο «δικέφαλος του βορρά» δεν είχε διάθεση να ρισκάρει στο σερβίς κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ. Από την άλλη μεριά ο Φοίνικας έχασε αρκετούς πόντους από το μπλοκ με αποτέλεσμα το σκορ να έρθει στο +5 για τους γηπεδούχους (18-13). Ο Μιχάιλοβιτς μείωσε για τον Φοίνικα, όμως ο Ράπτης με τον Βουλκίδη αποκατέστησαν την τάξη κάνοντας το 20-14, το οποίο ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ να εξασφαλίσει τη νίκη μετά και το 25-20.