Friday, March 29g-point.gr

Έκανε το 3Χ3 και προκρίθηκε!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ τον αγώνα με τον “Γηραιό”, στο “Παλατάκι” για την τρίτη αγωνιστική του League Cup “Νίκος Σαμαράς”, καθώς επικράτησε του Ηρακλή με το τελικό 3-0 σετ υπέρ του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Μάρκεζ, Φιλίποφ, Τακουρίδη, Γκόρτσανιουκ, Τζούριτς, Σαφράνοβιτς, Κωνσταντινίδη.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, δείχνοντας τις προθέσεις του, προηγούμενος με 8-1. Στη συνέχεια του σετ, ο Δικέφαλος έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 16-6, με το σετ να λήγει 25-15 υπέρ του και 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και άφησε τον αντίπαλό του να είναι σχετικά κοντά στο σκορ, μέχρι το 10-8, από εκεί και πέρα «πάτησε γκάζι», έχτισε μία διαφορά των 4 πόντων και ”ξέφυγε” με μία διαφορά 7 πόντων, 18-11. Με τον Ντίμα Φιλίποφ να κάνει το 20-13 και το 21-14, ο Δικέφαλος κατέκτησε τελικά το δεύτερο σετ με 25-16 και πέτυχε το 2-0 στα σετ υπέρ του.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα, παρ’ ότι πήρε το το προβάδισμα με 4-1, άφησε τον αντίπαλο να πλησιάσει στο σκορ, ωστόσο με τους Γκόρτσανιουκ και Τζούριτς πήρε ένα προβάδισμα των 6 πόντων, 13-7. Με κάποιες μικρές εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος κατέκτησε τελικά το τρίτο σκορ με 25-23, κάνοντας το 3-0 στο παιχνίδι και πετυχαίνοντας το 3×3 στον όμιλο, που συμμετέχει.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ στηρίχτηκε στις πολύ καλές υποδοχές, οι οποίες του έδωσαν πλουραλισμό λύσεων στην επίθεση.

Στην επόμενη φάση του League Cup “Νίκος Σαμαράς” ο “Δικέφαλος” θα αντιμετωπίσει τον πρώτο του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου. Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

Διάβασε  ΠΑΕ ΠΑΟΚ στον Γιώργο Σαββίδη: «Στιγμές μεγάλης υπερηφάνειας με τον ΠΑΟΚ»