Saturday, April 20g-point.gr

Εμφατική επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ

O «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε… πάρτι απέναντι στο Λαύριο, το οποίο συνέτριψε 93-68 στo PAOK SPORTS ARENA, ανεβαίνοντας στο 8-6 στην Basket League. Από την άλλη, η ομάδα του Σερέλη γνώρισε τέταρτη σερί ήττα και υποχώρησε στο 2-12.

Εξαιρετικός για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ο Φράνκε με 30 πόντους, ενώ από 15π. είχαν οι Καμπερίδης και Χαντς.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Λανγκεβάιν με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Απόλυτος κυρίαρχος ήταν από το ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με τρίποντα και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο πήγε στο 22-4, στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Λυκογιάννη χαλάρωσαν και έτσι το Λαύριο βρήκε λύσεις στην επίθεση, ενώ χάρη σε ένα τρομερό buzzer beater τρίποντο του Νικολαΐδη πίσω από το κέντρο, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17).

Με μπροστάρηδες τους Φράνκε και Χαντς ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 12-0, πήγε στο +21 (38-17), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε στήσει ένα… πάρτι στο παρκέ και με την επίθεσή του να ήταν «καυτή» πήγε στα αποδυτήρια με το +25 (57-32).

Με τον Φράνκε να μπαίνει «ζεστός» και στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +30 (66-36), στο 23’. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να την κλείνει στο +28 (79-51).

Το ίδιο άνετα ένιωθαν οι παίκτες του Λυκογιάννη, επαναφέροντας τη διαφορά ξανά στο +30 (87-57), στο 34’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 93-68.

Διάβασε  Το σύνθημα στους φιλάθλους του ενόψει της μεγάλης ρεβάνς με την Μπριζ έδωσε ο ΠΑΟΚ

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-32, 79-51, 93-68