Wednesday, April 24g-point.gr

Ένας ανώτερος Κολοσσός Ρόδου δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ και νικώντας τον 69-60, εξασφάλισε την 3η θέση

Με «όπλο» την άμυνα και την έδρα, ο Κολοσσός νίκησε 69-60 τον ΠΑΟΚ και πηγαίνοντας στο 15-8, εξασφάλισε την 3η θέση στην κανονική περίοδο της φετινής Stoiximan Basket League.

Κορυφαίος για τους Ροδίτες ήταν ο Φλόιντ με 19 πόντους, με τον Μίλερ να κάνει να νταμπλ-νταμπλ με 13π. και 11 ριμπάουντ, ενώ 10π. είχε ο Μομίροφ.

Από την άλλη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» υποχώρησε στο 9-14 και μένει με το ένα… πόδι εκτός playoffs. Μοναδικός που ξεχώρισε ήταν ο Λοβ με 21 πόντους, με την ομάδα του Λυκογιάννη να πληγώνεται από τα 17 λάθη και τα 6/24 τρίποντα.

Πολύ νευρικό και άστοχο ξεκίνημα και από τους δύο, με το σκορ να ήταν στο 0-3 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Μομίροφ έδωσε το προβάδισμα (5-3) στον Κολοσσό, ο οποίος το διατηρούσε (9-8), μέχρι το 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, η άμυνα του ΠΑΟΚ δούλεψε καλά και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (9-12).

Με τον Ρένφρο, οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν στο +5 (9-14) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με την απάντηση των Ροδιτών να ήταν απανωτά τρίποντα για το δικό τους προβάδισμα (15-14). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο και με εκμεταλλευόμενος τα επιθετικά ριμπάουντ ξέφυγε ακόμη και στο +6 (27-21), στο 17’. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον Λοβ και πλησίασε στον πόντο (27-26), αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σερί 4-0 για το +5 (31-26).

Ο Κολοσσός είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους Μομίροφ και Ποτ να τον στέλνουν στο +10 (41-31), το οποίο συντήρησε (45-35), μέχρι το 26’. Εκεί, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση με Τολιόπουλο και Ρένφρο και μείωσε τη διαφορά στο μισό (45-40), αλλά ο Μίλερ έδωσε νέα «ανάσα» στους Ροδίτες στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-42).

Διάβασε  Με Κωνσταντέλια η αποστολή του ΠΑΟΚ στη Λαμία

Με φόρα μπήκαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Μαργαρίτη πήγαν στο +11 (55-44), με την αντίδραση του ΠΑΟΚ να ήταν ο Λοβ, ο οποίος μείωσε στο -5 (55-50), στο 35’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να ήταν κοντά (59-55), μέχρι το 37’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ανέλαβε… δράση ο Φλόιντ για το +8 (63-55), με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60