Saturday, April 20g-point.gr

Ένας κακός ΠΑΟΚ έχασε 0-3 σετ από τη Φρανκφούρτη

Έχοντας τελικά στην αρχική του σύνθεση τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, ο Δικέφαλος μπήκε κάπως μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και τους φιλοξενούμενος να δημιουργούν προβλήματα στην υποδοχή κυρίως με τους Σβάρτς και Κάρλιτζεκ (7-10, 8-11).

Στη συνέχεια, οι Γερμανοί έκαναν ορισμένα λάθη στην επίθεση με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται αυτή την εξέλιξη και να περνούν μπροστά στο σκορ με 14-13 χάρη σε πόντο του Σαφράνοβιτς. Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα δύο πόντων (16-14, 19-17), όμως ο Κάρλιτζεκ στην επίθεση και ο Χένιγκ στο μπλοκ ισοφάρισαν σε 19-19 με τον Σέρτζιου Στάνκου να καλεί τάιμ-άουτ. Η μοίρα του πρώτου σετ έμελλε να κριθεί σε μια… κλωστή, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (20-20, 22-22, 24-24) με τη Γιουνάιτεντ Φρανκφούρτης να παραμένει πιο ψύχραιμη και με τον απόλυτο πρωταγωνιστή τους τον Κάρλιτζεκ να κάνει το 25-27 για τους Γερμανούς.

Κακό ήταν το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ και στο δεύτερο σετ, μένοντας πίσω με 0-3. Άμεση ήταν των παικτών του Δικεφάλου με τους Όκολιτς, Σαφράνοβιτς και Μάρκεζ να ισοφαρίζουν σε 3-3. Ο τελευταίος πήρε προσωπικά τον τομέα της επίθεσης, πετυχαίνοντας μάλιστα τέσσερις συνεχόμενους (!) για το 6-5. Η γερμανική ομάδα συνέχισε ωστόσο να δημιουργεί θέματα στην «ασπρόμαυρη» υποδοχή με αποτέλεσμα οι Κάρλιτζεκ, Κόσιαν και Μρντάκ να βάλουν τη Γιουνάιτεντ Φρανκφούρτης σε θέση οδηγού με 12-15. Για τους γηπεδούχους τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, αφού ο Βαν Μπέργκελ με άσσο έκανε το 12-17 και ο Κάρλιτζεκ να διατηρεί αυτός το προβάδισμα των πέντε πόντων (13-18). Ο Στάνκου πέρασε στο παιχνίδι τους Τερζή-Μπούτο για φρεσκάρει την εικόνα της ομάδας, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό με τους Γερμανούς να παίρνουν και το δεύτερο σετ με 17-25.

Με το… αριστερό μπήκε ο ΠΑΟΚ και στην αρχή του τρίτου σετ, από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω με 1-3 και 2-4. Λίγο τα λάθη που υπέπεσαν οι Γερμανοί και οι σημαντικοί πόντοι του Όκολιτς έδωσαν το προβάδισμα στον Δικέφαλο με 6-4 και 7-5, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη λύση με τον Μρντάκ για το 8-9. Μπορεί ο Κάρλιτζεκ να πέτυχε δύο συνεχόμενους άσσους για τη Γιουνάιτεντ Φρανκφούρτης για το 8-11, όμως ο Τακουρίδης μαζί με τον Γκόρτσανιουκ και το Όκολιτς αρχικά ισοφάρισαν (12-12, 13-13, 14-14) και μετά ο Σέρβος με ένα τρομερό καρφί πέτυχε το 15-14. Νέος «πονοκέφαλος» για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Μρντάκ, ο οποίος έδωσε και πάλι προβάδισμα Γερμανούς με 17-19. Τι και αν ισοφάρισε ξανά ο Γκόρτσανιουκ σε 20-20, η γερμανική ομάδα με καθοριστικούς τους Σβάρτς και Κάρλιτζεκ πήρε τη νίκη στο κλειστό της Πυλαίας, βάζοντας τις βάσεις πρόκρισης στη Θεσσαλονίκη για τους ομίλους του CEV Champions League.