Friday, March 29g-point.gr

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ…επικράτησε 89-82 του Κολοσσού Ρόδου

Μπορούσε να επικρατήσει με χαρακτηριστική άνεση, αλλά τελικά απλά πήρε τη νίκη που ήθελε. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος απ’ τον Κολοσσό Ρόδου στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 26 πόντους και τελικά επικράτησε 89-82 λόγω της υπερπροσπάθειας των φιλοξενούμενων στο τέλος.

Ο «δικέφαλος» κάλυψε τη διαφορά ήττας του στο πρώτο ματς, ανεβαίνοντας στο 9-7 στο Πρωτάθλημα της Α1. Ο Κολοσσός είναι στο 8-7 με ματς λιγότερο, αυτό που δε διεξήχθη με τον Παναθηναϊκό λόγω κακοκαιρίας.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να «χτίσει» διαφορά απ’ το πρώτο δεκάλεπτο, κυρίως λόγω της ευστοχίας του απ’ τη γραμμή των τριών πόντων. 29-16 έληξε η πρώτη περίοδος, με τους Θεσσαλονικείς να συνεχίζουν με το… πόδι στο γκάζι. Ο εκπληκτικός Πόλεϊ ήταν η βασική αιτία που η διαφορά έφτασε τους 25 στη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 52-33.

Ο «δικέφαλος» δεν έδειχνε πως θα έχει προβλήματα, φτάνοντας μέχρι και το 66-40, με τον Κολοσσό να είναι άστοχος. Παρ’ όλα αυτά οι Ροδίτες μείωσαν στους 15 στο 30’ (67-52). Δύο τρίποντα του Γιανγκ έφεραν την απόσταση σε μονοψήφια επίπεδα (76-68) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η απόσταση μειώθηκε μέχρι τους 4 πόντους μάλιστα (86-82) στο τελευταίο λεπτό. Ο Γιανγκ αστόχησε σε τρίποντο και χρεώθηκε τεχνική ποινή, με το ματς να κρίνεται στο 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Αρης Λυκογιάννης): Φράνκε 21 (2), Ράιλι 3 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Σαλούστρος 6 (1), Ρένφρο 8, Τσιακμάς, Χαντς 14 (1), Πόλεϊ 15 (4), Σλαφτσάκης 7, Σάιμπερτ 5 (1), Κακλαμανάκης 1, Καμπερίδης.

Διάβασε  Σύμφωνα με δημοσιεύματα από την Αγγλία, η Μπρέντφορντ έχει βάλει στο μάτι τον Μπάμπα Ράχμαν

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Ντίξον 12 (4), Χατζηδάκης 11, Κατσίβελης 5 (1), Γιαννόπουλος 11 (3), Σμιθ 6, Σταρκς 1, Μορέιρα, Τζέιμς 16 (5), Κόφεϊ 20.