Friday, March 29g-point.gr

Επίδειξη δύναμης από τον ΠΑΟΚ, που νίκησε εύκολα με 81-64 το Ρέθυμνο

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στο Ρέθυμνο Cretan Kings στο κλειστό της Πυλαίας και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με σκορ 81-64, έχοντας τρομερό ποσοστό στα τρίποντα (10/22).

Ο «δικέφαλος του Βορρά», παρότι έπαιξε χωρίς τον Φιλ Γκος, που αποτελεί το «πρώτο βιολί», δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στο σκοράρισμα, με τους Τζόουνς και Μορέιρα να «κάνουν θραύση». Αμφότεροι πέτυχαν από 16 πόντους, με τον πρώτο να μετράει 4/5 τρίποντα και ο δεύτερος να έχει 14 ριμπάουντ. Από την άλλη, η ομάδα της Κρήτης που ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε πρώτο σκόρερ τον Μπαρτ, που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους.

Με διάθεση να προσφέρουν θέαμα μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ του κλειστού της Πυλαίας, δίνοντας έμφαση στην επίθεση και πολύ λιγότερο στην άμυνα, όπως μαρτυρά το 23-20 του πρώτου δεκαλέπτου. Αμφότερες είχαν πολυφωνία στην επίθεση, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά πέντε πόντων (10-5) και το Ρέθυμνο να προηγείται δύο φορές με τρεις πόντους 10-13 και 12-15.

Εντελώς αντίθετο ήταν το σκηνικό στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες και το σκορ μετά από τριάμισι λεπτά ήταν 25-22. Μέχρι και το 17’, ο ΠΑΟΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά δεν είχε καταφέρει να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του. Με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο, το 32-28 μετατράπηκε σε 44-30. Κορυφαίος το «δικεφάλου του Βορρά» ήταν ο Τζόουνς, που είχε πετύχει ήδη 13 πόντους με 3/3 τρίποντα και συνολικά 5/7 σουτ εντός.

Με… φόρα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου. Το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και μοιραία μετατράπηκε σε… θεατή της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 23’ (54-33) με τρίποντο και βολή του Αθηναίου και το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε έναν υγιεινό περίπατο για τους γηπεδούχους, που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 69-51. Τη σκυτάλη από τον Τζόουνς πήρε ο Μορέιρα, που έφτασε στο double-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διάβασε  Ξανά εκτός ο Μπάμπα στον ΠΑΟΚ

Τυπική διαδικασία ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, αφού το +18 δεν άφηνε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης του τελικού νικητή της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ παρότι είχε εξασφαλίσει το ροζ φύλλο, δεν χαλάρωσε καθόλου, διατηρώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, χωρίς να παραμελεί και τα αμυντικά του καθήκοντα. Το Ρέθυμνο προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να «μαζέψει» ιδιαίτερα τη διαφορά και η κόρνα της γραμματείας βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με την τελική διαφορά να είναι 17 πόντοι (81-64).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-30, 69-51, 81-64

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Παπαντωνίου, Χάτσερ 4, Τζόουνς 16 (5ρ.), Μορέιρα 16 (14ρ.), Ζάρας 7, Κόνιαρης 6 (4ασ.), Μαργαρίτης 8, Σχίζας 4, Αθηναίου 4 (5ασ.), Γκάρετ 8 (6ρ.), Πόουπ.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Σταύρος Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 2, Μπαρτ 19, Ραζής, Ντάνιελς 12 (8ρ.), Γκάιτον 5, Οικονομόπουλος, Καλογιαννίδης, Κλάντον 2 (12ρ.), Μπρέισι Ντέιβις 12, Κουρέπης, Ντουράμ 12 (6ασ.), Καλαϊτζάκης.