Thursday, March 28g-point.gr

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση και στις…εμφατικές νίκες για τον ΠΑΟΚ Β’!

Ο ΠΑΟΚ Β’ δεν πτοήθηκε από την αποχή από την αγωνιστική δράση και αιφνιδίασε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μπράνοβιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και με ωραία ενέργεια και σουτ, δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0!

Στο 7’, οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Μπράντοβιτς έκανε άλλη μία κούρσα και την κατάλληλη στιγμή «έσπασε» την μπάλα στον επερχόμενο Πανίδη, ο οποίος έκανε το 2-0!

Το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία ήταν καταιγιστικό, και στο 13’ πέτυχε ακόμη ένα γκολ. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Πανίδης από εκτελεστής έγινε δημιουργός και ο Γκορντεζιάνι από κοντά έκανε το 3-0!

Οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα, με τον Ταβάρες με κεφαλιά από κοντά, έπειτα από ωραία σέντρα του Τουρκοχωρίτη, μειώνοντας σε 3-1.

Στο 26’, ο Παναθηναϊκός Β’ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βουτσά για σκληρό μαρκάρισμα στον Τασιούρα. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το 3-1 υπέρ του ΠΑΟΚ Β.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς ήταν κυρίαρχοι, λόγω και της αποβολής για το «τριφύλλι», και έχασε αρκετές καλές ευκαιρίες. Οι προσπάθειες των Τασιούρα (46’) και Ξενόπουλου, (71’) όμως, δεν βρήκαν στόχο.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ Β’ βρήκε και τέταρτο γκολ, στο 80’, με τον Χατζηστραβό να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 4-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός Β’ (Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Βουτσάς, Μαρτίνης, Έμπο (46′ Σερπέζης), Φουρτάδο (62′ Αθανασακόπουλος), Αντωνίου, Ταβάρες, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (18′ Σαρδέλης (55′ Κυριόπουλος), Μπιλάλ (62′ Κρυπαράκος).

ΠΑΟΚ Β’ (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Σελιμάι (46′ Τσοπούρογλου), Τασιούρας (67′ Γιαξής), Παναγιώτου, Κωττάς, Ουεντραόγκο, Νινούα (46′ Μελετίδης), Δαρέλας (73′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς, Πανίδης (65′ Χατζηστραβός), Γκορντεζιάνι.

Διάβασε  ΑΣ ΠΑΟΚ για Σαββίδη: «Να γιγαντώσεις ακόμα περισσότερο τον μεγάλο Σύλλογο μας στα πέρατα της Γης»