Friday, April 19g-point.gr

Επιστροφή στις νίκες για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ τον Μίλωνα με καλή εμφάνιση σε δεύτερο και τρίτο σετ στην Πυλαία για την όγδοη αγωνιστική της Volley League και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και την αναβολή του ματς με την Κηφισιά και ανέβηκε βαθμολογικά και με δύο ματς λιγότερα, αφήνοντας τους Νεοσμυρνιώτες στην προτελευταία θέση.

Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο σετ, αλλά στα δύο επόμενα επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

O Mίλωνας ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο σετ, όπου έφτασε το ματς μέχρι το 21-21, αλλά το χαμένο σερβίς του Τσαρκάτογλου και η απάντηση του Εβάντρο από τα 9 μέτρα έκαναν τη διαφορά, καθώς χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα και με πόντους από Παπαλεξίου, Κουμεντάκη, Βαν ντε Ντρις έφεραν σερί 4-0.

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ πήρε τον πλήρη έλεγχο στον αγώνα. Στο δεύτερο σετ, ξέφυγε 9-5 με τον Εβάντρο. Μετά από διαδοχικά λάθη των φιλοξενούμενων και επίθεση του Κουμεντάκη, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 για το 16-9 και με νέα λάθη του Μίλωνα και συγκεκριμένα από Δαρίδη και Χανδρινό έγινε το 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο Μίλωνας στάθηκε κοντά στο σκορ και συγκεκριμένα μέχρι το 11-10 χάρη στις επιθέσεις του Χαντ. Το χαμένο σερβίς του Χανδρινού και τα νέα λάθη από Χαντ, Μαντέκα έδωσαν ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει 15-10 και με τους Εβάντρο, Βαν ντε Ντρις να φτάσει στο 25-16.