Friday, April 19g-point.gr

Έσπασε την κατάρα ο ΠΑΟΚ και μετά από 20 χρόνια θα βρεθεί σε τελικό Κυπέλλου! (video)

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου νίκησε 72-61 την Κύμη στον ημιτελικό, ο οποίος διεκόπη δύο φορές λόγω πτώσης του ρεύματος, και θα διεκδικήσει το τρόπαιο στον τελικό της Κυριακής!

Ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο «Δικέφαλος του Βορρά», που έχτισε διψήφια διαφορά από τα πρώτα λεπτά και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Κουτσού να πλησιάσει στο σκορ.

Τέσσερις παίκτες των φιλοξενούμενων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Κόνιαρη και Χάτσερ να είναι οι κορυφαίοι (13 πόντοι έκαστος). Σαγκς και Λιούις το… πάλεψαν από τους γηπεδούχους (18 και 17 πόντοι αντίστοιχα), αλλά τα πολλά λάθη (19 τον αριθμό) και οι χαμένες βολές (19/32) τους στοίχισαν.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο συγκεντρωμένος και ψυχωμένος στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά απέκτησε προβάδισμα (2-8 στο 4’). Από την άλλη, η Κύμη δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο σκοράρισμα και υπέπεσε σε 3 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του και με επιμέρους σκορ 17-6 έφτασε τη διαφορά στο +17 (8-25 στο 8’).
Οι γηπεδούχοι ξύπνησαν κάπως και με σερί 5-0 μείωσαν σε 13-25. Εντούτοις, ο Χάτσερ με buzzer beater τρίποντο έφερε τους φιλοξενούμενους στο +15 (13-28) στο τέλος της πρώτης περιόδου, στην οποία του Παπαθεοδώρου να έχει 6/10 έξω από τα 6,75 μέτρα!

inner

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +18 (14-32 στο 11’). Η ομάδα του Κουτσού προσπάθησε να το… μαζέψει κάπως (20-34 στο 15’) παίζοντας καλύτερη άμυνα, αλλά σκόραρε μόνο με βολές.

Με τον Κόνιαρη να αναλαμβάνει δράση επιθετικά, οι Θεσσαλονικείς απομακρύνθηκαν πάλι με +18 (21-39 στο 17’). Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Κύμη βελτιώθηκε και με μπροστάρη τον Σαγκς πλησίασε κάπως στο σκορ για να μειώσει σε 30-44 στο τέλος του ημιχρόνου.

Διάβασε  Ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Conference League, βάζοντας στα ταμεία του αρκετά εκατομμύρια ευρώ από την πορεία του στη διοργάνωση

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Σαγκς και έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (35-44 στο 21’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Κουτσού δεν μπόρεσαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά και να ξεφεύγει εκ νέου (39-56 στο 26’).

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να διατηρεί διψήφια διαφορά (46-58) εκμεταλλευόμενος τα τραγικά και αβίαστα λάθη της Κύμης, η οποία είχε τις ευκαιρίες να πλησιάσει, αλλά τα έκανε… μαντάρα.

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και μείωσαν κάτω από τους 10 πόντους (51-60 στο 35’) κι ενώ το ματς διεκόπη λόγω της πτώσης της τάσης του φωτισμού.

inner

Μετά από τη διακοπή του αγώνα, ο Λιούις μείωσε ακόμα περισσότερο με 2/2 βολές (53-60), ωστόσο και πάλι έπεσε ο φωτισμός του γηπέδου, κάτι που χάλασε το ρυθμό των δύο ομάδων.

Με ένα σερί 4-0 αμέσως μετά τη δεύτερη διακοπή, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ (53-64 στο 36’) και ουσιαστικά καθάρισαν την πρόκριση καθώς οι παίκτες του Κουτσού δεν είχαν τον τρόπο να αντιδράσουν.

Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν η διαφορά, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο υπέρ του 72-61 και να σφραγίζει το εισιτήριο για τον τελικό Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια!