Saturday, April 20g-point.gr

Έσπασε το αήττητο σερί του Δικεφάλου στο πρωτάθλημα-Πικρή ήττα(με τραγική διαιτησία) από το Περιστέρι

Για την 18η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε το Περιστέρι στην Αθήνα, με στόχο να πάρει μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα. Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, καθώς οι ασπρόμαυροι είχαν την ευκαιρία να φύγουν με το διπλό από την Αθήνα, αλλά την σπατάλησαν στο φινάλε και έχασαν με 68-67.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Δικέφαλος δεν μπήκε τόσο καλά, καθώς δέχθηκε αρκετούς πόντους, ωστόσο ισορρόπησε το παιχνίδι μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Οι ασπρόμαυροι έτρεξαν σερί 0-9 και απέκτησαν διαφορά πέντε πόντων (10-15) προς το τέλος της πρώτης περιόδου. Η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα μέχρι το τέλος των πρώτων δέκα λεπτών, με τον Λοβ να είναι ορεξάτος στο παιχνίδι, διότι έκλεψε μπάλες και σκόραρε βάζοντας τον ΠΑΟΚ μπροστά με τρεις πόντους (18-21).

Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, τα οποία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη. Πάντως, το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, περνώντας μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και οκτώ πόντους μπροστά (35-27), αναγκάζοντας τον κόουτς του Δικεφάλου να πάρει τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά, οι ασπρόμαυροι παρέμειναν σε black out, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι στα τρίποντα και γι’ αυτό είχαν πάρει προβάδισμα 14 πόντων στο ματς. Τελικώς, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Γιάνκοβιτς να μειώνει και να διαμορφώνει το 41-30. Μόλις εννιά πόντους πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Σημαντικό πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Δικέφαλος στα ριμπάουντ, καθώς είχε δέκα λιγότερα από τους γηπεδούχους στο ημίχρονο, ενώ και επιθετικά δεν μπόρεσε να διασπάσει την καλή αμυντική λειτουργεία των «κυανοκίτρινων». Στην τρίτη περίοδο οι ασπρόμαυροι ήταν βελτιωμένοι στην άμυνα, ωστόσο στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου δεν βρήκαν αρκετές επιθετικές λύσεις. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις έξω από τα 6.75, αν και πήραν αρκετές προσπάθειες.

Χωρίς επιθετικό πλάνο ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες του Περιστερίου. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της περιόδου δεν σημειώθηκε κανένα καλάθι για αμφότερες της ομάδας. Ωστόσο, μετά «έβρεξε» τρίποντα και για τις δύο ομάδες, με τον Γκριν να μην αφήνει την ομάδα του Τόμιτς να ξεφύγει στο παιχνίδι. Η ομάδα του Λυκογιάννη προσπάθησε να «ροκανίσει» τη διαφορά και το πέτυχε, πλησιάζοντας στους έξι πόντους τους γηπεδούχους στα μισά της περιόδου (47-41). Δεν βρήκε λύσεις επιθετικά ο ΠΑΟΚ mateco και αύξησε κι άλλο τη διαφορά το Περιστέρι στο τέλος του δεκαλέπτου (57-47).

Διάβασε  Με μήνυμά του στα social media, ο ΠΑΟΚ έκανε τον απολογισμό του για τη φετινή εξαιρετική πορεία της ομάδας στην Ευρώπη και στο Conference League

Με τρίποντο του Γιάνκοβιτς και καλάθι από τον Τζόουνς ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης, με τους ασπρόμαυρους να παραμένουν ζωντανοί στο ματς (57-52)! Με ένα σερί 14 πόντων ο ΠΑΟΚ προσπέρασε το Περιστέρι στα μισά της τελευταίας περιόδου (57-59), αναγκάζοντας τον Τόμιτς να ζητήσει τάιμ άουτ, ώστε να ανακόψει τη φόρα του Δικεφάλου.

Οι γηπεδούχοι έμειναν περισσότερα από έξι λεπτά χωρίς καλάθι, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα οι “ασπρόμαυροι”. Σε θρίλερ εξελίχθηκε η τελευταία περίοδος, καθώς οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν τη διαφορά και έφτασαν τον Δικέφαλο (65-65) περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Με δύο κακές επιθέσεις ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, άφησε τον χώρο στο Περιστέρι να προσπεράσει (68-67) δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Δικέφαλος γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από τρεις σερί νίκες με 68-67.