Friday, March 29g-point.gr

Έστειλε τον Ηρακλή…σπίτι του!

Για τη 3η αγωνιστική της Α’ φάσης των play offs της Volley League, o Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena τον Ηρακλή με 3-0 και πέρασε στην επόμενη φάση …

Η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ, πήρε την πολυπόθητη νίκη και παράλληλα το εισιτήριο στην ημιτελική φάση, όπου θα βρεθεί απέναντι στον Παναθηναϊκό ή στην Κηφισιά, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Όκολιτς, Μουαγκουτουτία, Φιλίποφ, Τακουρίδης, Κλαπβάϊκ, Σαφράνοβιτς και Εφραιμίδης ήταν αυτοί που ξεκίνησαν το παιχνίδι για τον Δικέφαλο, ο οποίος βρέθηκε να προηγείται με 8-6 και 16-10, δείχνοντας ότι μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το σετ. Με όπλο το σερβίς, από όπου πήρε 3 άσους από τον Σαφράνοβιτς και άλλους τόσους από τον Κλαπβάϊκ, οι ασπρόμαυροι έκαναν το 1-0 με σκορ 25-16

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης, ο Ηρακλής πήρε ένα μικρό προβάδισμα δυο πόντων (6-8), όμως ο ΠΑΟΚ αρχικά ισοφάρισε (10-10) και κατόπιν πέρασε μπροστά (15-14), αναγκάζοντας τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Με δυο πόντους του Αλεξάντερ Όκολιτς διαμορφώθηκε το 21-16, για να έρθει ο Νιλς Κλάπβαϊκ και να κάνει το 25-23 και το 2-0.

Το τρίτο σετ βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 0-3 και τους ασπρόμαυρους να αντιδρούν, φέρνοντας το σκορ στο 7-7. Οι δυο ομάδες βάδισαν μαζί μέχρι το 12-12, όπου η άουτ επίθεση του Ντα Ρόζα, έφερε τον ΠΑΟΚ μπροστά και τον τεχνικό του Ηρακλή να καλεί τάιμ άουτ. Ο Δικέφαλος επέβαλλε τον δικό του ρυθμό και μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης κέρδισε το σετ με 25-19.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-19 )