Friday, March 29g-point.gr

Έβγαλε αντίδραση και ξέσπασε στον Βόλο ο ΠΑΟΚ!

Από την αρχή της αναμέτρησης προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του ο ΠΑΟΚ και απείλησε μόλις στο 4’ με την κεφαλιά του Ίνγκασον που πέρασε λίγο άουτ. Ωστόσο ο Ισλανδός πήρε το αίμα του πίσω δύο λεπτά αργότερα, όταν μετά το κόρνερ του Ζίβκοβιτς, σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά για το 1-0.

ΠΑΟΚ-Βόλος 4-2

Ο «δικέφαλος του βορρά» συνέχισε να πιέζει και πριν τη συμπλήρωση του 20λεπτου έφτασε στο 2-0. Τρομερή μπαλιά του Κάργα στην πλάτη της άμυνας του Βόλου με τον Νάρει να βγαίνει στο τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν και να πλασάρει ψύχραιμα δίνοντας «μαξιλαράκι» ασφαλείας στον ΠΑΟΚ.

Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα η ατυχία χτύπησε την πόρτα και πάλι στον Ομάρ Ελ Καντουρί που δεν πρόλαβε να χαρεί την επιστροφή του. Ο Μαροκινός βρέθηκε στο έδαφος και αποχώρησε ξανά με πρόβλημα τραυματισμού ξεσπώντας σε λυγμούς με τον Τάισον να παίρνει τη θέση του. Αυτή η αλλαγή φαίνεται πως βοήθησε περισσότερο τον ΠΑΟΚ να κινείται με ελευθερία στο γήπεδο.

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά όμως στα «χασομέρια» ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει τρία τα τέρματα του. Γρήγορος συνδυασμός του Ολιβέιρα με τον Τάισον, ο Βραζιλιάνος βρήκε παράλληλα τον Νάρεϊ που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς έκανε το 3-0 για τον «δικέφαλο του βορρά».

Λίγο μετά το 3-0 ο Ραζβάν Λουτσέσκου αναγκάστηκε να κάνει τη δεύτερη αναγκαστική αλλαγή καθώς και ο Αουγκούστο βρέθηκε στο έδαφος σε ανύποπτη φάση με τον Σβαμπ να μπαίνει στη θέση του. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τάισον μοίρασε ξανά παιχνίδι «τρυπώντας» την άμυνα του Βόλου με τον Ντάντας να πλασάρει άψογα για το 4-0.

Διάβασε  Ξανά εκτός ο Μπάμπα στον ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν φυσιολογικό, ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τον ΠΑΟΚ να κάνει συντήρηση και να μην κυνηγά το γκολ με ένταση. Από την άλλη μεριά ο Βόλος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το νωθρό ξεκίνημα των γηπεδούχων κυκλοφορώντας την μπάλα και ασκώντας πίεση ψηλά.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη είχε και πάλι γκολ αλλά αυτή τη φορά για τον Βόλο. Όμορφη ανάπτυξη από τον άξονα με τον Μεταξά να βρίσκει με διαγώνια μπαλιά τον Άλχο που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στέλνοντας την μπάλα στο σημείο του πέναλτι εκεί που ο Τσοκάνης με κεφαλιά σκόραρε για το 4-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο 5-1. Ο Ζίβκοβιτς με κίνηση… Ρόμπεν, συνέκλινε προς την περιοχή έκανε το σουτ με το φάλτσο όμως ο Κλέιμαν έδιωξε σε κόρνερ. Ο Σέρβος εξτρέμ του ΠΑΟΚ ήταν αρκετά δραστήριος και προσπάθησε αρκετές φορές να νικήσει τον Ισραηλινό τερματοφύλακα χωρίς αποτέλεσμα.

Λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα στο 88′ ο Βόλος μείωσε ακόμα πιο πολύ. Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ η άμυνα των φιλοξενούμενων απομάκρυνε, με τον Ντέλετιτς να βρίσκει τον Οζέγκοβιτς που έφυγε πίσω από το κέντρο στην κόντρα, έκανε την κούρσα και με άψογο πλασέ νίκησε τον Κοτάρσκι για το τελικό 4-2.

Οι ενδεκάδες του ματς:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (78’ Λύρατζης), Ίνγκασον, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (35’ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ (78’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (18’ Τάισον), Ολιβέιρα (78’ Τόμας).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (63’ Οζέγκοβιτς), Κάτσε, Ντέλετιτς, Μπαριέντος (82’ Καρτάλης), Γκάγκι (73’ Σι), Πιρές.(73’ Τσιρίνος)

Διάβασε  Με όλους τους παίκτες στη διάθεσή του προετοιμάζεται ο ΠΑΟΚ για την πρεμιέρα των Play Out της Stoiximan Basket League