Friday, March 29g-point.gr

Φιλική ήττα από Τουρκία

Η Εθνική μας είχε μέτρια απόδοση στο φιλικό με τους γείτονες και ηττήθηκε 2-1 στην Αττάλεια, σε πρόβα ενόψει των επίσημων αγώνων με Ιταλία και Αρμενία…

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε καθόλου καλή απόδοση στο πρώτο μέρος, δεχόμενο δύο γρήγορα γκολ. Στο 11’, μετά από ωραίο συνδυασμό η μπάλα έφτασε στον Ουντέρ που με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Πασχαλάκη (1-0).
Οι Τούρκοι διπλασίασαν τα τέρματα τους έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Σάμαρης… πούλησε τη μπάλα και ο  Καραμάν με δυνατό σουτ εκτέλεσε τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.
Ο διεθνής μέσος της Μπενφίκα παραλίγο να εξιλεωθεί στο 24’ όμως σημάδεψε το δεξί δοκάρι. Δοκάρι είχε και η Τουρκία στο 38’ σε κεφαλιά του Οκάι, ενώ στο 40’ ο Φορτούνης σούταρε άστοχα.
Το τέμπο έπεσε πολύ στην επανάληψη, όπου ουσιαστικά υπήρξε μόνο μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 83’, με τον Πασχαλάκη να κάνει μεγάλη απόκρουση, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις όπου η Εθνική μας μείωσε με τον Κουρμπέλη, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας και από κοντά νίκησε τον Ουγκουρτσάν.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Σενιόλ Γκιουνές): Ουγκουρτσάν, Καγκλάρ, Αϊχάν, Σανγκαρέ, Μεράς, Οκάι, Τουφάν (46’ Οζιακούπ), Ουντέρ (80’ Μπελόζογλου), Γιασιτσί, Καραμάν (46’ Ομούρ), Τοσούν (56’ Γκιουβέν)
ΕΛΛΑΔΑ (Αγγελος Αναστασιάδης): Πασχαλάκης, Μαυρίας, Κουρμπέλης, Σάμαρης, Κούτρης (46’ Σταφυλίδης), Σιώπης (75’ Μάνταλος), Βαλεριάνος (54’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (65’ Ντουρμισάι), Πέλκας (46’ Κολοβός), Φορτούνης, Κουλούρης.

Διάβασε  Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος οι γυναίκες του ΠΑΟΚ με τεσσάρα επί του Άρη