Tuesday, April 23g-point.gr

Φιλική…ήττα για ΠΑΟΚ στο μπάσκετ

Ο Μπρέιζελτον με 13 πόντους ηγήθηκε των φιλοξενούμενων, που έπαιξαν χωρίς τους Φρεϊμάνις και Έβανς, ενώ ο Φιλ Γκος με 17 ήταν ένας από τους λιγοστούς διασωθέντες από τον «Δικέφαλο» του Βορρά.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Κόνιαρη, Χάτσερ, Τζόουνς, Πόουπ και Καρρά, ενώ ο Ήφαιστος με Μπρέιζελτον, Γκότσερ, Μούρτο, Μανωλόπουλο και Διαμαντάκο. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα (4-12), ωστόσο βελτιώνοντας την άμυνά του ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, 17-15. Μούρτος και Γουίγκινς οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη περίοδο φτάνοντας και στο +8, 28-36, πριν το 32-38 του ημιχρόνου, την ώρα που η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε κακή επιθετική λειτουργία με 5 ασίστ και 7 λάθη, αλλά και μεγάλη αστοχία (11/30 εντός πεδιάς).

Ο ΠΑΟΚ θύμισε τον καλό εαυτό του μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν τα τρίποντα του Γκος έφεραν την ισορροπία, 45-45, ενώ κατάφερε να προσπεράσει και να φτάσει στο +9 στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Ο Ήφαιστος δεν κατέθεσε τα όπλα, ούτε όταν η διαφορά τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ήταν στο 65-58. Ο Γόντικας και οι Γουίγκινς και Γκος με δύο μεγάλα σουτ έφεραν τούμπα το ματς (65-69). Το γκολ-φάουλ του Γκάρετ στα 18’’ έβαλε στο κόλπο ξανά τον ΠΑΟΚ, ωστόσο ο Μπρέιζελτον με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς τα δύο τρίποντα του Γκος στην τελευταία κατοχή για τους γηπεδούχους δεν βρήκαν στόχο.

Δεκάλεπτα: 17-17, 32-38, 55-49, 68-71

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 9 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Σχίζας 3 (1), Κόνιαρης, Καρράς 1, Ζάρας 6 (2), Πόουπ 5 (1), Ουίλιαμς 3 (1), Χάτσερ 9, Γκάρετ 9, Γκος 17 (2).

Ήφαιστος Λήμνου (Σ. Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Μπρέιζελτον 13 (1), Σμιθ 7 (1), Σταμάτης 5, Διαμαντάκος 1, Χαριτόπουλος 3, Μούρτος 5, Γόντικας 14, Γουίγκινς 10 (2).