Friday, April 19g-point.gr

FLASH BACK:Η μέρα που η Τούμπα υποκλίθηκε στον Γκαρσία!

Σαν σήμερα στις 21/2/2010 ο ΠΑΟΚ “πάτησε” στο καμίνι της Τούμπας τον (τότε) πολυμετοχικό με 2-1 και έφτασε σε απόσταση αναπνοής (-2) από την κορυφή του πρωταθλήματος, σε παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της Superleague της περιόδου 2009-2010…

Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης πήρε τον έλεγχο του κέντρου και έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας «έκλεισε» τον Παναθηναϊκό.

Η κατοχή, όμως, του «Δικεφάλου» εκτός από μια εξαιρετική προσπάθεια του Βιερίνια στο 2′ δεν μετουσιώθηκε σε ευκαιρίες, μιας και δεν υπήρχε καθαρό μυαλό στην τελική πάσα, ενώ ο Σιμάο είχε γίνει… βδέλα στον Ίβιτς και δεν τον άφησε να κάνει παιχνίδι.

Με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και είχε την καλύτερή του στιγμή στο δοκάρι, από στημένη φάση του “Καραβούτη” στο 24′.

Ότι δεν είδαμε σε ένα ολόκληρο ημίχρονο έγινε μέσα σε οκτώ λεπτά, με την Τούμπα να ζει μεγάλες, ανεπανάληπτες και αξέχαστες στιγμές!

Προβάδισμα ΠΑΟΚ, ισοφάριση Παναθηναϊκού και ξανά προβάδισμα ΠΑΟΚ!

Στο 60′ ο Πάμπλο Γκαρσία άνοιξε το σκορ με μια απίστευτη εκτέλεση φάουλ, βάζοντας φωτιά στην Τούμπα!

Τέσσερα λεπτά αργότερα (64′), μια ολιγωρία στην άμυνα, έφερε την ισοφάριση για τον Παναθηναϊκό, με τον Σισέ.

Στο 68′ όμως, ο Λίνο διορθώνοντας το λάθος του στη φάση της ισοφάρισης, έβγαλε μπαλιά 50 μέτρων στην πλάτη της άμυνας της αθηναϊκής ομάδας με τον Μουσλίμοβιτς να κοντρολάρει άψογα τη μπάλα και με εκπληκτικό πλασέ να κάνει το 2-1, εκτελώντας τον Τζόρβα!

Ο ΠΑΟΚ στα υπόλοιπα λεπτά κράτησε το υπέρ του σκορ, παρά την πίεση του βάζελου, μείωσε στους δύο και μπήκε γερά στο κόλπο του πρωταθλήματος, παίρνοντας μια σπουδαία και δίκαιη νίκη!

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Γκαρσία, Σορλέν (88′ Κριστιάνο), Φωτάκης, Βιεϊρίνια (91′ Τσιρίλο), Ίβιτς, Εντίνιο (54′ Μουσλίμοβιτς).

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Σιμάο, Κατσουράνης (71′ Χριστοδουλόπουλος), Καραγκούνης, Λέτο (80′ Νίνης), Σαλπιγγίδης, Σισέ.

Δηλώσεις Γκαρσία

Πάμπλο Γκαρσία: «Αυτό το γκολ το έβαλε η μητέρα μου, που με έβλεπε από ψηλά. Θέλω να το αφιερώσω στην οικογένειά μου αλλά και στον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο. Ήταν μία πολύ δύσκολη εβδομάδα για μένα αφού δέχτηκα ένα χτύπημα από αυτά που δίνει η ζωή και έπρεπε να συμπαρασταθώ στον πατέρα μου και την αδελφή μου.

Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι για να κερδίσουμε όλα τα ματς. Φέτος παίρνουμε και τα ντέρμπι και αυτό δείχνει τη διαφορά νοοτροπίας σε σχέση με την περυσινή σεζόν».

ΠΗΓΗ:paokmania.gr