Thursday, April 18g-point.gr

«Φωτιά» ήταν ο ΠΑΟΚ στη Λευκορωσία!

Μυθικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο ματς. Παρά την κρύα ατμόσφαιρα από την χαμηλή θερμοκρασία (3βαθμοί) και το μισοάδειο γήπεδο, οι παίκτες του Λουτσέσκου ήταν «ζεστοί» και καθάρισαν στο άψε-σβήσε το ματς. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Πρίγιοβιτς ύστερα από σέντρα του Ζαμπά με ψύχραιμη κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Πριν καλά-καλά καταλάβουν τι συνέβη οι Λευκορώσοι είδαν τον Βραζιλιάνο από δημιουργό να γίνεται σκόρερ. Με ωραία προσωπική ενέργεια και τη βοήθεια της κόντρας ο Ζαμπά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 11’ και στο 17’ μετά από κάθετη του Μαουρίτσιο έκανε και το 3-0.

inner

Μετά το εκρηκτικό πρώτο 20λεπτο ο ρυθμός στη «Borisov Arena» έπεσε. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και ηρέμησαν το παιχνίδι, ενώ οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν το πόδι από το γκάζι. Πάντως, ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και παρότι δεν απείλησε ιδιαίτερα στη συνέχεια δεν «ενοχλήθηκε» καθόλου και στο ανασταλτικό κομμάτι. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με τον «δικέφαλο του Βορρά» να μπαίνει στα αποδυτήρια έχοντας καθαρίσει το ματς από νωρίς.

Πολύ χαλαρά επέστρεψε από τα αποδυτήρια η ομάδα του Λουτσέσκου. Η Μπάτε πέτυχε τον ΠΑΟΚ να δίνει δικαιώματα και με τον κόσμο της να την «σπρώχνει» απ΄τις κερκίδες έγινε επικίνδυνη για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ήρθε και το γκολ με τον Σκάβις (61’) που πήρε την κεφαλιά (κόντραρε και στον Κρέσπο) και νίκησε τον Πασχαλάκη. Οι Λευκορώσοι συνέχιζαν να πιέζουν τον «δικέφαλο του Βορρά που δεν μπορούσε να βρει ηρεμία στο παιχνίδι του.

inner

Ο Λουτσέσκου διόρθωσε την κατάσταση στο 70’ όταν πέρασε τον Μπίσεσβαρ στο ματς. Ο ΠΑΟΚ ξαναβρήκε ένταση στο παιχνίδι του και στο 73’ ο Ζαμπά έβγαλε και δεύτερη ασίστ, αυτή την φορά στον Πέλκα, που με ωραίο πλασέ στην κίνηση «σφράγισε» το τρίποντο. Από εκείνη την ώρα και μέχρι το φινάλε το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελευταίο σφύριγμα του Σέργκενχοφερ βρήκε τους Θεσσαλονικείς να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο. Μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν φτάσει και σε πέμπτο γκολ εάν η μπάλα έκανε το χατίρι στο Μπίσεσβαρ, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι στο 89’.