Friday, March 29g-point.gr

Για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια χωρίς νίκη με Άρη σε μία σεζόν ο ΠΑΟΚ!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αν και ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 5’, όταν το γύρισμα του Μουργκ έμεινε αναξιοποίητο και εν συνεχεία το σουτ του Τσιγγάρα βρήκε σε αμυντικό.

Ο Σούντγκρεν σούταρε άουτ στο 9’, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει την –απευθείας- εκτέλεση κόρνερ του Ιτούρμπε στο 20’.

ΠΑΟΚ-Άρης 0-1

Μία προσπάθεια του Μαντσίνι στο 22’ πέρασε πολύ ψηλά άουτ, ενώ ο Κούρτιτς στο 33’ σούταρε έξω από την περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα… συστημένη στην αγκαλιά του Κουέστα.

Στο 39ο λεπτό ο Καμαρά είχε τη μεγάλη ευκαιρία έχοντας βγει τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, ωστόσο έκανε εντελώς λάθος κοντρόλ με αποτέλεσμα να μην σουτάρει καν και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες ανεβασμένες και άκρως απειλητικές.

Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε άνετα το πλάγιο σουτ του Καμαρά στο 48’, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σούντγκρεν έπιασε τρομερό μακρινό σουτ αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 51’ ήρθε η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων, με τον Σάστρε να σουτάρει από τα δεξιά, τον Κουέστα να αποκρούει εντυπωσιακά και τον Μουργκ να αστοχεί απελπιστικά προ κενής εστίας.

Εντέλει, στο 63ο λεπτό, ήρθε το γκολ για τον Άρη! Ο Μαντσίνι βρήκε με τρομερή πάσα τον Καμαρά και ο Μαυριτανός αυτή τη φορά τελείωσε υποδειγματικά τη φάση, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Η εξέλιξη αυτή ανάγκασε τον Λουτσέσκου να ρίξει… ό,τι επιθετικογενή παίκτη είχε στο ματς, με την ομάδα του να πιέζει αλλά να δυσκολεύεται να απειλήσει. Η κεφαλιά του Μιχάι στο 76’ πέρασε έξω, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κουέστα μπλόκαρε μετά από προσπάθεια του Άκπομ με το κεφάλι.

Διάβασε  ΠΑΟΚ-Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι άφησε τον χαρακτήρα του φαβορί στις άλλες ομάδες που συμμετέχουν στο Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών

Ο Καμαρά λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 στις καθυστερήσεις, ωστόσο αφού απέφυγε δύο αντιπάλους, είδε τον Σάστρε να ανακόπτει την πορεία του, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχάι (79’ Τσόλακ), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (66’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Τέιλορ (66’ Μιτρίτσα), Μουργκ (66’ Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Άκπομ.

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ταλιχμανίδης, Τσαούσης, Κουλιεράκης, Κούτσιας.

Άρης (Χ. Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (68’ Σάκιτς), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σούντγκρεν, Ντουκουρέ, Ματίγια, Μπερτόγλιο (79’ Πάλμα), Ιτούρμπε (85’ Δεληζήσης), Μαντσίνι (79’ Γκαρσία), Καμαρά.
Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Λούμορ, Μάνος, Γκάμα, Μαρμαρίδης.

Διαιτητής: Μπριχ
Βοηθοί: Λουπ, Κέμπτερ
4ος: Κουτσιαύτης