Thursday, April 18g-point.gr

Η Εθνική του Άγγελου… νίκησε 2-0 το Λιχτενστάιν και μπήκε με το δεξί στα προκριματικά του EURO 2020

H Εθνική αγχώθηκε, είχε και ατυχία, αφού έχασε τον Μήτρογλου στο 21ο λεπτό, αλλά πέρασε με 2-0 από το Βαντούζ απέναντι στο Λιχτενστάιν. Μια έμπνευση του Κουρμπέλη να βγάλει μπαλιά 40 μέτρων στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και το μονοκόμματο σουτ του Φορτούνη, έδωσαν το προβάδισμα στο ακριβώς στο φινάλε του πρώτου μέρος για να γίνει η δουλειά πιο εύκολη. Ήρθε ένα ακόμα από τον Δώνη στο 80’ για το τελικό 2-0 με την Εθνική να ξεκινά νικηφόρα στον 10ο όμιλο.

Παρά το γεγονός πως η Εθνική πήρε το προβάδισμα, στα τελειώματα υπήρχε άγχος, με την Εθνική να πολιορκεί ειδικά στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης την εστία των γηπεδούχων και να χάνει σωρεία ευκαιριών. Τελικά στο 80’ από ένα υποδειγματικό τελείωμα του Τάσου Δώνη μετά από υπέροχη ασίστ του Μασούρα για να κάνει το 2-0 για την Εθνική.

inner

Πολύ καλός για την Εθνική ο Κουρμπέλης, πολλή δουλειά στο κέντρο από Ζέκα και Σάμαρη, αλλά ο Φορτούνης με το γκολ έκανε τη δουλειά, αλλά και τον Μασούρα να είναι δραστήριος, να έχει την ασίστ στο δεύτερο γκολ, αλλά να χάνει και πολλές ευκαιρίες. Ανησυχία πλέον για το πρόβλημα του Μήτρογλου στη γάμπα, που θα κάνει αγώνα δρόμου, αν μπορέσει, για να προλάβει το παιχνίδι της Τρίτης με τη Βοσνία.