Friday, March 29g-point.gr

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Μπαρτσελόνα

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η βασίλισσα έμεινε «όρθια» στο Καμπ Νου απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Η Ρεάλ πήρε ισοπαλία 1-1 και έχει πλέον τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς στο Μπερναμπέου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να αιφνιδιάσει την Μπαρτσελόνα, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης. Το γκολ πέτυχε ο Λούκας Βάθκεθ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πολύ ωραία ενέργεια και σέντρα του Μπενζεμά, στέλνοντας με προβολή την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει και είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, με κορυφαία το δοκάρι του Ράκιτιτς στο 32’, ωστόσο θα πρέπει να σημειωθεί πως ευκαιρίες είχε και η βασίλισσα για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Οι μαδριλένοι χτύπησαν στην κόντρα την άμυνα της Μπάρτσα με «αιχμή» τον Βινίσιους (από αριστερά) και προκάλεσαν πολλά προβλήματα στους Καταλανούς.

Οι Καταλανοί βελτίωσαν πολύ την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και πίεσαν την Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι κλείστηκαν στο μισό γήπεδο για να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς οι μπλαουγκράνα κατάφεραν να ισοφαρίσουν με γκολ του Μάλκομ στο 58’ κι ενώ είχε προηγηθεί (στην ίδια φάση) δοκάρι του Σουάρες.

Ο Βαλβέρδε πέρασε στο παιχνίδι και τον Λιονέλ Μέσι στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα για να πιέσει ακόμα περισσότερο την άμυνα των μερένχες, ψάχνοντας το γκολ που θα έδινε τη νίκη και προβάδισμα πρόκρισης στους Καταλανούς, αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Διάβασε  Σύμφωνα με δημοσιεύματα από την Αγγλία, η Μπρέντφορντ έχει βάλει στο μάτι τον Μπάμπα Ράχμαν