Saturday, April 20g-point.gr

Ηρακλής – ΠΑΟΚ 75-57: «Καθάρισαν» στο τρίτο δεκάλεπτο οι Κυανόλευκοι

Εντυπωσιακό «ποδαρικό» στη φετινή Α1 από τον Ηρακλή, καθώς δεν συνάντησε μεγάλη αντίσταση από τον ΠΑΟΚ, τον οποίο νίκησε 75-57.

Κυρίαρχος στο μεγαλύτερος μέρος του ματς ο «Γηραιός», με τον «Δικέφαλο του Βορρά» από την άλλη να μπαίνει αργοπορημένα και να πληρώνει αρκετά και την αστοχία του (8/31διπ., 8/23τρ.).

Κορυφαίος για την ομάδα του Ζιάγκου ήταν ο Καββαδάς με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ τους ίδιους πόντους είχαν ακόμη οι Μουρ και Σαγκς.

Από το σύνολο του Μέξα, ξεχώρισε ο Λοβ, ο οποίος ήταν σχεδόν… μόνος του με 16π.

Τον ρόλο του… θεατή είχε ο ΠΑΟΚ στην αρχή του ματς, με τον Ηρακλή από την άλλη να μπαίνει δυνατά και να κάνει ένα 12-0 στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα στην επίθεση, με τον «Γηραιό» να είχε πλουραλισμό και να πηγαίνει στο 20-6, στο 8’. Το τρίποντο του Παπαντωνίου έδωσε μία μίνι «ανάσα» στην ομάδα του Μέξα, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν το ίδιο μέχρι το τέλος, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 25-9.

Με το ίδιο τέμπο ξεκίνησε ο Ηρακλής και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο εντυπωσιακό 30-9, με το +21 (32-11) να διατηρούνταν μέχρι το 12’. Εκεί, ήρθε η αντίδραση του ΠΑΟΚ, ο οποίος άρχισε να πιέζει στην άμυνα, να ελέγχει πλήρως τα ριμπάουντ και με το δίδυμο Λοβ και Μήτρου Λονγκ να κάνει ένα 13-0 (32-24), μέχρι το 18’. Οι δύο βολές του Σαγκς σταμάτησαν το σερί των φιλοξενούμενων, με τον Γκρίφιν αρχικά να παίρνει την… μπαγκέτα στο σκοράρισμα και να μειώνει ακόμη περισσότερο (35-29) και τον Τσαλμπούρη με buzzer beater τρίποντο να διαμορφώνει το 37-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Τις καλές επιλογές στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε στην αρχή του δεύτερου μέρους ο Ηρακλής, στέλνοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (45-34). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μείνει κοντά με τους Λοβ και Γκρίφιν (49-40), μέχρι το 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο «Γηραιός» πάτησε το… γκάζι και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με τον Σαγκς έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19 (59-40).

Διάβασε  ΠΑΟΚ: «Γράφουμε ιστορία σε γήπεδο και εξέδρες»

Βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75μ., ο Ηρακλής πήγε στο +20 (65-45) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Οι παίκτες του Ζιάγκου είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και διατηρώντας σταθερά μία μεγάλη απόσταση (71-54), έφτασαν στη νίκη με το τελικό 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57

Ηρακλής (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 13 (14ριμπ.), Μπόουλιν 8 (2), Μουρ 13 (3), Χάνλαν 5, Τσίλντρες 6 (2), Σαγκς 13 (1), Τσαϊρέλης 6, Βεργίνης 9 (2), Φίλιος, Ντάνιελ 2.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 8 (2), Λοβ 16 (2), Κακλαμανάκης 2, Παπαντωνίου 8 (2/10τρ.), Τέρνερ 7, Χέρντον 2, Γκρίφιν 4, Τσαλμπούρης 5 (1), Μαργαρίτης, Καμπερίδης, Μήτρου-Λονγκ 5 (1).