Saturday, April 20g-point.gr

Ήττα-αυτοκτονίας του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι-Φωνάζει ο Δικέφαλος για τη διαιτησία!

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Αλεξάνδρειο τον Άρη για την 23η αγωνιστική της Basket League, θέλοντας να παραμείνει στο δρόμο των νικών. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε καλό παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο, το οποίο κυνήγησε μέχρι το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Οι “ασπρόμαυροι” ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 77-76 από τους “κιτρινόμαυρους”, έχοντας χάσει δικό τους παιχνίδι, με τη διαιτησία να στηρίζει φανερά την έδρα.

Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, με τον Ντέιβιντ Ντιλίο να βρίσκεται σε δαιμωνιώδη κατάσταση, πετυχαίνοντας τρία διαδοχικά τρίποντα, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Παρά την ένταση και τη διακοπή του αγώνα για πέντε λεπτά, ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε στον ίδιο ρυθμό.

Με το σκορ να είναι στο 13-21 δύο λεπτά περίπου πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ φάνηκε να μπλοκάρει επιθετικά, καθώς δεν σημείωσε καλάθι. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν καλές άμυνες και με buzzer beater στο τέλος της πρώτης περιόδου προσπέρασαν με ένα πόντο (22-21).

Πόντο πόντο πήγαιναν οι ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι “ασπρόμαυροι” δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την άμυνα του Άρη και έψαξαν λύσεις από τα 6.75, έχοντας καλά ποσοστά και στη δεύτερη περίοδο. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς βελτιωμένοι επιθετικά στο δεύτερο μέρος και απέκτησαν διαφορά τεσσάρων βαθμών τρία λεπτά πριν το ημίχρονο (37-33), αναγκάζοντας τον κόουτς Λυκογιάννη να πάρει τάιμ άουτ.

Ισορρόπησε το παιχνίδι πριν το ημίχρονο, με τον Δικέφαλο πάντως να μην εκμεταλλεύεται τα λάθη των γηπεδούχων, ενώ για ένα ακόμη παιχνίδι ο Νέιτ Ρένφρο δεν ήταν αρκετά εύστοχος στις βολές. Το καλάθι του Νετζήπογλου στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου (39-36).

Διάβασε  O Μπάμπα Ράχμαν έστειλε το μήνυμά του ενόψει της ρεβάνς

Με έντονο ρυθμό ξεκίνησε και η τρίτη περίοδος της αναμέτρησης στο Αλεξάνδρειο. Για την ομάδα του Λυκογιάννη ξεχώρισε ο Φιλ Γκριν που πέτυχε διαδοχικά καλάθια, μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να απομακρυνθούν στο σκορ. Βελτίωσαν οι “ασπρόμαυροι” τις επιδόσεις τους στα αμυντικά ριμπάουντ, ωστόσο στα επιθετικά εμφανίστηκε σήμερα το πρόβλημα.

Ο Δικέφαλος είχε πιο καθαρό μυαλό στο τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε αρκετές λύσεις επιθετικά και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων. Σημαντικό στοιχείο ήταν η μεγάλη αστοχία των “κιτρινόμαυρων” στις ελεύθερες βολές, έχοντας 36% ποσοστό ευστοχίες στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η “ψαλίδα” άνοιξε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με εννιά πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-64) και να βάζει προϋποθέσεις ενός μεγάλου διπλού.

Με φόρα μπήκε ο Άρης στο τέταρτο δεκάλεπτο, με σκοπό να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ. Στα πρώτα δύο λεπτά οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους τέσσερις (62-66) χάρη στον Τζούστον. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να χάνει την ψυχραιμία του στα πρώτα λεπτά της περιόδου, με τους “κιτρινόμαυρους” να παίζουν καλή άμυνα, ενώ κατάφεραν να φορτώσουν τρία φάουλ στους “ασπρόμαυρους” σε δύο λεπτά.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι για περισσότερα από τρία λεπτά, ωστόσο ο ρυθμός ήταν αρκετά έντονος. Ο Άρης έβγαλε καλές man to man άμυνες και δεν άφησε χώρους στον ΠΑΟΚ να διεισδύσει. Χαρακτηριστικά είναι τα νούμερα του Δικεφάλου στις προσπάθειες για τρίποντα, καθώς ήταν δύσκολο να βρει άλλο τρόπο να επιτεθεί.

Με απανωτά καλάθια και από τις δύο ομάδες ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, με τον Άρη να περνάει και πάλι μπροστά στο σκορ (75-74) με τρίποντο του Πουλιανίτη περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς. Ο Δικέφαλος έχασε στο Αλεξάνδρειο με 77-76 με τη διαιτησία να παίζει καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Διάβασε  Λουτσέσκου: «Άξιζε την πρόκριση η Μπριζ, δεν ήμασταν στην καλύτερη κατάσταση»