Friday, April 19g-point.gr

Ήττα του τραγικού…ΠΑΟΚ στη Λήμνο από τον Ήφαιστο με 77-69

Ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ήφαιστος νίκησε στη Λήμνο τον ΠΑΟΚ 77-69 για τη 19η αγωνιστική της Basket League και διατηρήθηκε στην πρώτη πεντάδα, αφήνοντας τον «Δικέφαλο» σταθερά στις θέσεις του υποβιβασμού και σε δύσκολη κατάσταση στις επτά αγωνιστικές που απομένουν.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται σε πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο, όμως στην τέταρτη περίοδο οι νησιώτες με επιμέρους σκορ 22-13 έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Σε αυτό συνετέλεσαν οι Τέρνερ με 16, Σμθ με 12 και Σταμάτης με 11 πόντους. Για τον ΠΑΟΚ, ξεχώρισε ο Σόρτερ με 20 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματικός στο σκοράρισμα στην αρχή της αναμέτρησης και έφτασε στο +6 με πολλές επιλογές και με το 1/5 δίποντα των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου και τα πολλά λάθη των «ασπρόμαυρων». Έτσι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-20 στα μέσα της πρώτης περιόδου και +9 στο 14’.

Ο Ήφαιστος απάντησε με επιμέρους σκορ 12-2 για να ισοφαρίσει 36-36 και να προηγηθεί 41-40 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με το τρίποντο του Χαριτόπουλου.

Ο Ήφαιστος έκανε επιμέρους σκορ 8-1 στο 22’. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό του 13-2 και βρέθηκε στο +3. Εκεί, τα μαζεμένα λάθη του
«Δικεφάλου» βοήθησαν τους Εβανς και Τσαϊρέλη να φέρουν το 59-56. Ο Τέρνερ με προσωπικό σερί 5-0 έφερε το 64-56 στο 34’. Οι «ασπρόμαυροι» δε βρήκαν κάποιον σκόρερ και δεν κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς.

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Έβανς 10 (4/5 δίποντα, 2/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σμιθ 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκίλμπερτ 3 (1), Χαριτόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Χάμοντς 3 (1), Σταμάτης 11 (3/4 τρίποντα), Πελεκάνος 8 (0/4 τρίποντα), Μούρτος 3 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τέρνερ 16 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές)

Διάβασε  ΠΑΟΚ: «Γράφουμε ιστορία σε γήπεδο και εξέδρες»

ΠΑΟΚ (Μέξας): Σχίζας 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 11 (1/8 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μαργαρίτης 7 (1/6 σουτ, 11 ριμπάουντ), Σόρτερ 20 (5/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Σαρικόπουλος 8, Ρετ 4 (4 ριμπάουντ), Τσόχλας 3 (0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Χατζηνικόλας, Μπεστ (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Oυίλιαμς 10 (9 ριμπάουντ)