Thursday, April 25g-point.gr

Κ17: Άρης-ΠΑΟΚ 0-2: Άξιος πρωταθλητής ο Δικέφαλος!

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το τέταρτο πρωτάθλημά του στην κατηγορία Κ17 επικρατώντας του Άρη στο Πανθεσσαλικό με 2-0 χάρη στα γκολ του Γκιτέρσου και του Γκούμα στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές λόγω και του διακυβεύματος της κατάκτησης ενός τροπαίου. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, είχε την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια και είχε και δύο σημαντικές ευκαιρίες με κεφαλιά του Γεωργιάδη στο 13ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά αργότερα απείλησε ο Γκούμας με όμορφη εκτέλεση φάουλ. Και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Ο Άρης είχε την πρώτη του τελική στο ματς στο 33ο λεπτό με σουτ του Αλμύρα άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και το φάουλ του Σταυρόπουλου στο 44ο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε άλλες συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Καρακασίδη να επεμβαίνει δύο φορές σωστά προ του Γκιτέρσου και του Τζίμα. Στο 53′ ο Τζίμας είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ πήρε την κεφαλιά πάσα από τον Γεωργιάδη, αλλά με δική του κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.

Πρώτη φάση για τον Άρη στο 62′ με ένα σουτ του Μακρή που έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 66′ ο Γκούμας δοκίμασε από το ύψος της περιοχής αλλά ο καλά τοποθετημένος Καρακασίδης μπλόκαρε σταθερά. Στο 71′ ο Κοττάς είχε ένα πολύ ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή που ανάγκασε τον Καρακασίδη σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ.

Στο 75′ ο Αδάμ δε μπόρεσε να κάνει επαφή με τη μπάλα, όταν από ωραία σέντρα του Γεωργιάδη βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή. Στο 78′ ο Καρακασίδης έχασε τη μπάλα σε έξοδό του, αλλά ο Γκιτέρσος υπό πίεση στην μικρή περιοχή προσπάθησε να πλασάρει στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Διάβασε  ΠΑΟΚ-Επιστροφή στις νίκες πάση θυσία!

Ατο 81′ ο Αδάμ εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια θέση, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη παραχώρησε κόρνερ. Στο 82′ ο Γεωργιάδης πήρε νέα κεφαλιά μέσα στην περιοχή για να μπλοκάρει ξανά ο Καρακασίδης.

Στο 93′ είχαμε την τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, με τον ΠΑΟΚ να επιτίθεται απέναντι σε μαζική άμυνα, να γίνονται κάποια σουτ τα οποία όμως δεν έφτασαν ποτέ στην εστία. Έτσι ολοκληρώθηκε το 90λεπτο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Με την έναρξη του έξτρα ημιώρου ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ. Ο Γκιτέρσος βρέθηκε στην περιοχή έκανε σουτ με το αριστερό, η μπάλα σταμάτησε σε αντίπαλο, επανήλθε στον ίδιο που σούταρε με το δεξί για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 108′ ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά όταν ο Γκιτέρσος έστρωσε στον Τζίμα ο οποίος έχασε την ευκαιρία από κοντά να βάλει πρόωρο τέλος στο ματς. Ότι δεν έγινε στο 108′ εγινε στο 123′. Ο Άρης είχε κόρνερ και ο Καρακασίδης είχε προωθηθεί, η άμυνα του ΠΑΟΚ απομάκρυνε και ο Γκούμας έφυγε μόνος του απέναντι στην ανυπεράσπιστη εστία για να κάνει το 2-0 και να βάλει το κερασάκι στην τούρτα του άξιου πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Κώστας Καζάνας): Καρακασίδης, Σεβαστίδης, Κράνιας (72′ Τόλα), Τσομπανίδης, Τανούλης, Καρυπίδης (72′ Καλτσάς), Μακρής, Αλμύρας, Αμπεριάδης (88′ Δήμου), Τσαλίκογλου (54′ Κατραντζής), Σταυρόπουλος (98′ Κοντονικολάου).

ΠΑΟΚ (Πέτρος Τσιαπακίδης): Αγγελίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Φίλων, Πασαχίδης, Σνάουτσνερ, Αδάμ (87′ Βασιλειάδης), Κοττάς, Γκιτέρσος (120′ Καστίδης), Γκούμας, Τζίμας (110′ Πολιτάκης).