Thursday, April 25g-point.gr

Kακή εμφάνιση και ήττα για τον Δικέφαλο από τον Ιωνικό

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Ιωνικό για την 24η αγωνιστική της Basket League σε ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι στο Παλατάκι. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δυσκολεύτηκε αρκετά στην αναμέτρηση, καθώς βρήκε τους Νικαιώτες σε εξαιρετική μέρα, ειδικά στο περιφερειακό σουτ. Τα λάθη στο φινάλε του αγώνα έκριναν το αποτέλεσμα, με τον ΠΑΟΚ να χάνει με 79-80 στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ mateco στο παιχνίδι κατά την εκκίνηση, διότι δέχθηκε αρκετούς πόντους από την αρχή. Ο Ντέιβιντ Ντιλίο πήρε προσπάθειες από τα 6.75, χωρίς ωστόσο να πιάνει σε ευστοχία τους φιλοξενούμενους, που βρήκαν λύσεις περιφερειακά.

Ο Ιωνικός μπήκε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενος την ευστοχία του στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Προσπέρασε τον Δικέφαλο με 19-23 στο πρώτο μέρος.

Δεν μπήκε καλά ο ΠΑΟΚ mateco στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς στα πρώτα δύο λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ με εννιά (22-31), αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να πάρει τάιμ άουτ. Η ευστοχία της ομάδας της Νίκαιας συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο, ενώ για τους ασπρόμαυρους έβαλε σημαντικά καλάθια ο Ρένφρο, ψαλιδίζοντας τη διαφορά πριν το ημίχρονο.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σκοράρει με 16% από τα 6.75, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν 50% ευστοχία στα τρίποντα έχοντας πετύχει επτά μέχρι το ημίχρονο! Ο Γιώργος Καμπερίδης που ταλαιπωρήθηκε από διάστρεμμα το προηγούμενο διάστημα, μπήκε στο παρκέ και πέτυχε ένα εντυπωσιακό τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου, διαμορφώνοντας το 41-42 και κερδίζοντας το χειροκρότημα του κόσμου στο Παλατάκι.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν με φορά στο τρίτο μέρος του παιχνιδιού και κατάφεραν να προσπεράσουν στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, με τον Λοβ και τον Ντιλίο να πετυχαίνουν καθοριστικά καλάθια. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε μετά από ώρα στο σκορ (54-53) και έβαλε προϋποθέσεις για μία ακόμη νίκη.

Οι διαδοχικές ανεπιτυχείς επιθετικές προσπάθειες του Δικεφάλου, τον έφεραν και πάλι σε ρόλο κυνηγού στο παιχνίδι, καθώς ο Χάμιλτον πέτυχε σημαντικά καλάθια, που έφεραν τον Ιωνικό στο +4 (54-58). Μείωσε ο ΠΑΟΚ και κατάφερε να μείνει στο κυνήγι του παιχνιδιού, με το 60-60 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Διάβασε  Σβαμπ: «Κάτι μας λείπει το τελευταίο διάστημα, δεν γίνεται συνεχώς να κυνηγάμε στο σκορ»

Καλύτερος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο, θέλοντας να προσπεράσει στο σκορ, κάτι το οποίο κατάφερε χάρη στον Βασίλη Τολιόπουλο που πέτυχε σημαντικά τρίποντα και έβαλε την ομάδα σε ρόλο οδηγού (75-71) λίγο μετά το πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου.

Στόχος των «ασπρόμαυρων» ήταν να βελτιώσουν την αμυντική τους λειτουργία, ώστε να μην αφήσουν χώρους στους Νικαιώτες. Σε γενικές γραμμές το πέτυχαν, ωστόσο η ομάδα πήγε να αυτοκτονήσει στο φινάλε του αγώνα, μετά από απίστευτο λάθος του ΠΑΟΚ, που έδωσε την ευκαιρία στον Κολοβέρο να πάρει καλάθι.

Ο Ιωνικός προσπέρασε με δύο πόντους τον Δικέφαλο (77-79) 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού! Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 79-80, με την ομάδα του Λυκογιάννη να κάνει απίστευτα λάθη στο τέλος, που κόστισαν τη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Δικέφαλο στις 7 Μαΐου με τον Κολοσσό στη Ρόδο για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.