Saturday, May 4g-point.gr

Κακός αμυντικά ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στα Λιόσια

Δεν τα κατάφερε στο Κλειστό γήπεδο Άνω Λιοσίων ο ΠΑΟΚ mateco, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 99-91  από την ΑΕΚ για την 4η αγωνιστική των Play out.

Οι «ασπρόμαυροι» το «πάλεψαν» απέναντι στην Ένωση, έχοντας τις στιγμές τους στο παιχνίδι. Με σημείο αναφοράς τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ, ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό από την Αθήνα, όντας πιο άστοχος στο περιφερειακό σουτ, αλλά παίρνοντας και κακές αποφάσεις στην άμυνα. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αλάνθαστοι πίσω από τα 6,75, έχοντας σημειώσει 18 τρίποντα!

Από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισαν οι Πόρτερ (28 π.), Φρίντρικσον (18 π.) και Μίχαλακ (16 π.).

Το σύνολο του Στάθη Νεραντζάκη βρίσκεται πλέον στο 10-16 και πλέον το εισιτήριο για τα Play off και η 8η θέση θα κριθεί την επόμενη εβδομάδα στο Παλατάκι στην τελευταία αγωνιστική των Play out.

Kαταπληκτικό σε θέμα παραγωγικότητας ήταν το παιχνίδι στις αρχές όπως μαρτυρά το 29-28 επιμέρους της πρώτης περιόδου. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τα συνεχόμενα τρίποντα του Ραντλ και του ΜακΡέι πήρε προβάδισμα έξι πόντων (11-5). Μια αδράνεια της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά, την εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και με ένα δικό του 11-2 με τον Μίχαλακ και τον Πόρτερ προσπέρασε στο ματς διαμορφώνοντας το 25-28, με τον εύστοχο τρίποντο και φάουλ του Καράμπελα από το κέντρο του γηπέδου να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Ένωση στο τέλος της περιόδου (29-28). Στο δεύτερο δεκάλεπτο,ένα 11-1 της ΑΕΚ , της έδωσε προβάδισμα επτά πόντων (40-33,25:00), με τα συνεχόμενα τρίποντα του Μίχαλακ ακι την κυριαρχία του Άλστον και του Πόρτερ στο ζωγραφιστό είχε ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να μειώσουν σε 48-47 , με την εύστοχη βολή του Χατζηδάκη να διαμορφώνει το 49-47 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Διάβασε  O δικός μας Πέτζα Στογιάκοβιτς και ο θρυλικός Ρέτζι Μίλερ είναι τα μεγάλα πρόσωπα που θα μπουν στο φετινό Hall of Fame της FIBA

Στην επανάληψη,οι δυο ομάδες πηγαίνανε δίπλα δίπλα στο σκορ , με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν. Η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά της περιόδου έκανε ένα 10-2 με τον Νετζήπογλου και τον Καράμπελα και έκλεισε την τρίτη περίοδο όντας 10 πόντους μπροστά (78-68). Η ΑΕΚ στην συνέχεια του παιχνιδιού διατήρησε το προβάδισμά της , με τα τρίποντα του Κουζμνίσκας , ενώ από την άλλη ο Πόρτερ πάλευε μόνος του για να αναστρέψει το σκορ. Έτσι η Ένωση πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη που κλείδωσε και όλας την 7η θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 49-47, 78-68, 99-91

Οι διατητές:Τσιμπούρης, Μαγκλογιάννης, Χριστινάκης