Saturday, April 20g-point.gr

Kακός ο ΠΑΟΚ…υπέκυψε στον Ολυμπιακό με 1-3

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει τη σειρά των αγώνων, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 από τον Ολυμπιακό, στη δεύτερη αναμέτρηση των ομάδων στην τελική φάση του πρωταθλήματος της Volley League Ανδρών 2018-19.

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο πρώην αρχηγός του ΠΑΟΚ, Γιάννης Παντακίδης, βραβεύτηκε για την προσφορά του στον Δικέφαλο, από τους φίλους της ομάδας ενώ στις κερκίδες του γηπέδου βρέθηκαν αρκετοί παίκτες της ποδοσφαιρικής ομάδας και άλλων τμημάτων του συλλόγου, μεταξύ αυτών της γυναικείας ομάδας βόλεϊ και του μπάσκετ .

Ο τεχνικός των Κυπελλούχων Ελλάδος ξεκίνησε το ματς με τους Όκολιτς, Μουαγουτουτία, Φιλίποφ, Τακουρίδη, Κλαπβάϊκ, Σαφράνοβιτς και στη θέση του λίμπερο τον Εφραιμίδη.

Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-3 και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει με άσο του Κλαπβάϊκ. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα με πρώτο χρόνο από Ανδρεάδη και Πετρέα και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ (10-13), αναγκάζοντας τον Γιούρι Φιλίποφ να καλέσει τάιμ άουτ. Η αντίδραση και η ισοφάριση (14-14) για τον ΠΑΟΚ ήρθε με μπλοκ του Όκολιτς, δυο πόντους του Μουαγκουτουτία και άουτ επίθεση του Σμιτ, ενώ ο Ολλανδός διαγώνιος του ΠΑΟΚ, Νιλς Κλαπβάϊκ , έδωσε το προβάδισμα με 16-15. Με τον Τάσο Γάτση να αντικαθιστά τον Γιάννη Τακουρίδη και τον Αλεξάντερ Όκολιτς να είναι ανίκητος, ο ΠΑΟΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα δυο πόντων (21-19) αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Ισπανό τεχνικό , Φερνάντο Μουνιόθ να πάρει τάιμ άουτ. Η υπεροχή του Δικεφάλου επισφραγίστηκε με την κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 4 πόντων (4-8) με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει (8-8), με τους πόντους των Μουαγκουτουτία-Κλαπβάϊκ και τους άσους των Όκολιτς-Φιλίποφ. Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις με Σμιτ και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των ασπρόμαυρων βρέθηκε και πάλι μπροστά με 17-18 για να κερδίσει τελικά το σετ με 21-25 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι δυο ομάδες βάδισαν πόντο πόντο μέχρι το 10-10, όπου ο δικέφαλος με μπλοκ του Όκολιτς και άσο του Κλαπβάϊκ πέρασε μπροστά με 12-10. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 4 διαδοχικούς πόντους προηγήθηκαν με 12-14, αναγκάζοντας τον Γιούρι Φιλίποφ να καλέσει τάιμ άουτ, σε μια προσπάθεια να σταματήσει το σερί του Ολυμπιακού. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ διατήρησαν τη διαφορά και κατάφεραν να κάνουν το 1-2, κερδίζοντας το σετ με 17-25.

Το τέταρτο σετ του παιχνιδιού, βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 4-7 και τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο (6-7) με μπλοκ άουτ του Ράουνβερντικ και κερδισμένο μπλοκ του Όκολιτς. Παρόλα αυτά, ο άσος του Ράουνβερντικ και ο κερδισμένος πόντος του Αλεξίεφ, έδωσαν και πάλι μια διαφορά 3 πόντων στον Ολυμπιακό (8-11). Οι ασπρόμαυροι αντέδρασαν και πλησίασαν και πάλι στον πόντο, με τον Κλαπβάϊκ και τον Τακουρίδη (10-11), όμως τα αβίαστα λάθη των παικτών του δικεφάλου, έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους να διευρύνουν τη διαφορά και να έρθει τελικά με 15-25 το 1-3 στα σετ και το 2-0 στη σειρά των αγώνων.

Επόμενη αναμέτρηση για τις δυο ομάδες είναι την Πέμπτη 09 Μαΐου 2019 στις 18:30, στην έδρα του Ολυμπιακού, όπου ο ΠΑΟΚ θα κυνηγήσει τη νίκη προκειμένου να διατηρήσει τις πιθανότητες για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργιάδης

Τα σετ: 1-3 (25-23, 21-25, 17-25, 15-25)