Friday, March 29g-point.gr

Καθάρισε η… τρόικα Τόμας, Παπαπέτρου, Καλάθης για τον ΠΑΟ!

Οι Πράσινοι δεν ήταν καλοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά είχαν παίκτες που «μίλησαν» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και ευστοχώντας στα τρίποντα που τους… έδωσε η αντίπαλη άμυνα έφτασαν στην επικράτηση. Κατόπιν αυτού η επίδοσή τους σε πέντε αγωνιστικές είναι 3-2.

Η Μπουντούτσνοστ από την άλλη είναι ομάδα μικρών δυνατοτήτων, πάλεψε όσο μπορούσε και της επέτρεπε ο Παναθηναϊκός, αλλά στο τέλος δεν είχε το κάτι παραπάνω για να κάνει τη μεγάλη έκπληξη. Οπότε παρέμεινε χωρίς νίκη στη διοργάνωση (0-5)

Το δεύτερο φάουλ του Λάσμε στο 6’ έφερε στο παρκέ τον Παπαγιάννη, ο οποίος έκανε πολύ καλή δουλειά παίρνοντας σωστά τη μπάλα από τον ελληνοαμερικανό. Την ίδια ώρα στην άμυνα ο Παναθηναϊκός είχε βρει τον τρόπο να οδηγεί τους γηπεδούχους σε κακές επιλογές χωρίς σωστές προϋποθέσεις. Ετσι οι πράσινοι προηγήθηκαν με εννέα πόντους (24-15 στο 12’) με δύο τρίποντα του Τόμας.

Η Μπουντούτσνοστ άλλαξε την άμυνά της παίζοντας με παγίδες και πίεση στην περιφέρεια, ενώ ο Πασκουάλ έβγαλε τον Καλάθη περνώντας τον Λεκαβίτσιους. Ο Λιθουανός δεν ανταποκρίθηκε. Μπέρδεψε την ομάδα, πάλευε να ξεφύγει από την πίεση των αντιπάλων με συνέπεια να μεταφέρει εκνευρισμό και φυσικά να χαλάει ο ρυθμός της ομάδας. Οι γηπεδούχοι στο μεταξύ με τον Ομιτς και τον Ιβάνοβιτς κατάφεραν να βρουν απαντήσεις και να ισοφαρίσουν σε 31-31 με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Οι Γκιστ, Λάσμε, Λάνγκφορντ έκαναν τραγικό πρώτο ημίχρονο προκαλώντας περισσότερο φθορά, παρά προσφέροντας στην προσπάθεια των υπολοίπων.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες και να έχουν τις απαντήσεις. Οι Μαυροβούνιοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, μια και ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει τρόπους για να ξεφύγει στο σκορ. Ο Λοτζέσκι έδινε λύσεις, αλλά οι υπόλοιποι δεν τον ακολουθούσαν. Ετσι η περίοδος τελείωσε με 50-47 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως «ξέσπασε» στην τελευταία!

Ο Τόμας άρχισε να βρίσκει το δρόμο για το καλάθι και με απανωτά τρίποντα… πάταγε το γκάζι για την ομάδα του Πασκουάλ που προηγήθηκε με 55-68 στο 36’. Την ίδια στιγμή οι υπόλοιποι ήταν πολύ αποτελεσματικοί στην άμυνα καθώς ανάγκαζαν τους Μαυροβούνιους να κάνουν κακές επιθέσεις.

Κι όμως παραλίγο στο τέλος να γίνει πάλι θρίλερ! Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός οτι ο Παναθηναϊκός έχασε τη συγκέντρωσή του και μείωσαν σε 67-71 στα 49’’ με τον Ιλιτς να αστοχεί σε λέι απ μόνος του κάτω από το καλάθι στα 23’’. Ο Παππάς κέρδισε φάουλ στα 10’’, έγραψε το 72-67 και ο Παναθηναϊκός απέδρασε από την Ποντγκόριτσα με την πρώτη του εκτός έδρας νίκη.

Από τον Παναθηναϊκό οι Τόμας (14π, 4/5τριπ), Παπαπέτρου 13 (4/7διπ), Καλάθης (10π. 9ασ.) ήταν οι καλύτεροι, ενώ από τους Μαυροβούνιους οι Ομιτς (16π.,10ρ) και Ιβάνοβιτς (12π.) προσπάθησαν.
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72.