Thursday, April 25g-point.gr

Κοίταξε στα μάτια τον εξάστερο… και έπεσε ηρωικά στο τέλος ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στο τελικό του κυπέλλου Ελλάδας με 73-79 από τον Παναθηναϊκό στο Ηράκλειο. Ο Δικέφαλος θύμισε εμφάνιση από άλλες εποχές και διεκδίκησε στα ίσα το τρόπαιο.

Ο Δικέφαλος παρά το αρχικό, 3-20, επέστρεψε στο παιχνίδι και προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος, χωρίς  ωστόσο να μπορέσει να κρατήσει τα ηνία.

Σημαντική ήταν και η συμβολή των διαιτητών, οι οποίοι μόλις ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 61-59, έδωσαν έξι σερί βολές στον Παναθηναϊκό για να γυρίσει στον αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά, αφού Τόμας και Γκος με τρίποντα έκαναν το 3-3. Η άμυνα του Παναθηναϊκού στην συνέχεια, μπλόκαρε τον Δικέφαλο, ο οποίος για πέντε λεπτά έμεινε επιθετικά νεκρός. Έτσι οι πράσινοι πέτυχαν 15 αναπάντητους πόντους (5 ο Λάνγκφορντ και 4 ο Γκιστ) και προηγήθηκαν με 3-18 στα μέσα του πρώτο δεκαλέπτου. Οι πράσινοι εκτελούσαν με 80%!! και προηγήθηκαν ακόμα και με 3-20. Την επιθετική δυστοκία του ΠΑΟΚ, έσπασε κάπως μόλις η μια εύστοχη βολή του Χάτσερ που έγραψε το 4-20…Ο Παναθηναϊκός με άλει ουπ από Καλάθη-Αντετοκούνμπο, έπιασε διαφορά της τάξης των 17 πόντων, πριν ο Χάτσερ ξανά με τρίποντο μπάζερ μπίτερ διαμορφώσει το 15-29, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι ασπρόμαυροι βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους λειτουργία και με βάση αυτήν, πέτυχαν καλάθια οι Χάτσερ, Γκάρετ και Ζάρας (τρίποντο), ώστε με ένα σερί 7-0 το σκορ να γίνει 22-29 στο 13′. Ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Τζόουνς μείωσε ακόμα και στους 6 (25-31), όμως το τρίποντο του Λάνγκφορντ, αλλά και το λει απ του Γκιστ έστειλαν την διαφορά στους 11 (25-36) στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Δικέφαλος βρήκε λύσεις από τρία επιθετικά ριμπάουντ του Γκάρετ, όμως ο Παναθηναϊκός έβαζε ότι σούταρε και έτσι η διαφορά παρέμεινε στην minimum διψήφια τάξη, +10 (36-46) στο τέλος του ημιχρόνου.

Διάβασε  ΛΑΜΙΑ-ΠΑΟΚ (17:00, Cosmote Sport 1):Βαθμολογικό ενδιαφέρον μονάχα για τον Δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ με το καλημέρα της επανάληψης έριξε σκοπίμως την διαφορά, έπαιξε άμυνα ζώνης και έτσι βρήκε τις λύσεις που έψαχνε. Αρχικά με μια βολή του Γκάρετ μείωσε σε 39-48, ενώ λίγο αργότερα ο  Μαργαρίτης με γκολ-φάουλ μείωσε μετά από ώρα στους 5 (44-49). Τόμας και Χάτσερ με τρίποντα εκατέρωθεν διαμόρφωσαν το 47-51 στο 25′. Με το σκορ στο 51-54, οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε καθαρό φάουλ στον Γκος σε προσπάθεια λεί απ, μη δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να μειώσει στον πόντο. Ο Δικέφαλος έμεινε προσηλωμένος στο πλάνο του και με μπάζερ μπιτερ τρίποντο του Τζόουνς μείωσε σε 58-59.

Όπως τέλειωσε το τρίτο άρχισε και το τέταρτο δεκάλεπτο, αφού ο Τζόουνς με τρίποντο ξανά έγραψε το 61-59. Οι πράσινοι  με τρίποντα των Καλάθη και Λάνγκφορντ, πήρα ξανά τα ηνία και προηγήθηκε με 61-65 στο 33′, αλλά άμεση ήταν η απάντηση του Χάτσερ για το 64-65, αλλά και του Γκος για το 67-67. Ο ίδιος παίκτης με τεράστιο τρίποντο έκανε το 70-67, πριν οι διαιτητές για άλλη μια φορά αρχίσουν τα όργανα. Έδωσαν δύο ανύπαρκτα φάουλ στον Παναθηναικό, οδηγώντας τους σε 4 βολές για να κάνουν το 70-71 στο 37′, ενώ στιγμές αργότερα άλλες δύο βολές έκαναν το σκορ 70-75.

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ με χουκ έκανε το 72-75, 1 λεπτό πριν το τέλος , ενώ ο Γκος με μια εύστοχη βολή ήταν υπεύθυνος για το 73-75. Άλλες δύο βολές του Παπαπέτρου έκαναν το 73-77. Ο Γκος στην επόμενη επίθεση βιάστηκε και αστόχησε και κάπου εκεί όλα τελείωσαν