Sunday, April 28g-point.gr

Kολοσσός-ΠΑΟΚ 95-79 :Συνεχίζεται ο κατήφορος!

Με ένα ξέσπασμα στις αρχές της τρίτης περιόδου και καταπληκτικό Γκάουντλοκ , ο Κολοσσός πήρε μια σημαντική νίκη με σκορ 95-79 επί του ΠΑΟΚ . Οι νησιώτες έφτασαν έτσι στο 8-12 , έπιασαν τον ΠΑΟΚ στην βαθμολογία και πέρασαν από πάνω του καθώς κάλυψαν και την διαφορά του πρώτου παιχνιδιού.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Κολοσσός στο παιχνίδι που προηγήθηκε με σκορ 10-5 δια χειρός Περάντες και Πόλι , με τον δικέφαλο να μειώνει γρήγορα την διαφορά και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο , οι νησιώτες πήραν προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Ένα 7-0 των γηπεδούχων αύξησαν την διαφορά στους 8 πόντους (27-19) με τον ΠΑΟΚ κυρίως με τον Μαργαρίτη και τον ΜακΝίς να “ροκανίζουν” την διαφορά και να δίνουν προβάδισμα στον δικέφαλο με σκορ 36-34. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όντας μπροστά με σκορ 47-45.

Στο δεύτερο μέρος , οι Ροδίτες ήταν καταπληκτικοί σε επίθεση και σε άμυνα γεγονός που το μαρτυρά και το επιμέρους 34-15. Οι γηπεδούχοι βγήκαν από τα αποδυτήρια κάνοντας ένα επιθετικό ξέσπασμα 22-2 διαμορφώνοντας έτσι το 67-49, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα οι Ροδίτες να κλείσουν την περίοδο όντας μπροστά με σκορ 79-62.Στο τελευταίο δεκάλεπτο , ο ΠΑΟΚ δια χειρός Μαργαρίτη και Γουίλιαμς έριξαν την διαφορά στους 10 πόντους (85-75) με τον καταπληκτικό Γκάουντλοκ να παίρνει τα ηνία και να αυξάνει εκ νέου την διαφορά και να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του με σκορ 95-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-19,45-47, 79-62,95-79

Ξεχώρισαν:  Ο Γκάουντλοκ με 24 πόντους , 3 ριμπάουντ και 4 ασσίστ, o Μπραίκοβιτς με 16 πόντους και ο διπλός Πόλι με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ από μεριά Κολοσσού, ενώ από μεριά ΠΑΟΚ ο Φρίντικσον είχε 20 πόντους με 5 ασσίστ.