Friday, March 29g-point.gr

Λαύριο – ΠΑΟΚ 64-77…με εξαιρετικό Γκος, που πέτυχε 25 πόντους!

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας του Λαυρίου με 64-77. Ο Φιλ Γκος ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς με 25 πόντους και 5 κλεψίματα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Στην επίθεση με άριστη κυκλοφορία της μπάλας και τον Γκος να είναι εύστοχος πίσω από τα 6.75 έβρισκε λύσεις και στην άμυνα έκανε τη ζωή των γηπεδούχων εξαιρετικά δύσκολη. Για την ακρίβεια ο πρώτος πόντους του Λαυρίου μπήκε 6:33 μετά το τζάμπολ κι ενώ το σκορ ήταν ήδη 0-14.

Οι παίκτες του Σερέλη αντέδρασαν όμως. Ανέβασαν την πίεση στην άμυνά τους ενώ στην επίθεση οι Λαμπ και Ντίξον συνδέθηκαν με το καλάθι του ΠΑΟΚ κι έτσι πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης (38-40).

Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έμοιαζε αρκετά με αυτό στην αρχή του ματς αφού ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 9-0 χάρη στον Μορέιρα κυρίως (38-49, 24′). Οι παίκτες του Σερέλη ήταν αρκετά άστοχοι από τη γραμμή των βολών, στοιχείο το οποίο τους στέρησε να μειώσουν,

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, κάτι φυσικά που συνέφερε την ομάδα του Παπαθεοδωρου η οποία είχε «χτίσει» μία διψήφια διαφορά πόντων. Οι γηπεδούχοι βιάζονταν στην επίθεση με άστοχα σουτ τριών πόντων και ο ΠΑΟΚ με ψυχραιμία πήρε τη νίκη.

Ο Φιλ Γκος σε 29:10 είχε 25 πόντους (3/5δ., 5/8τρ., 4/5β.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη και 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 38-40, 47-59, 64-77

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μιλόσεβιτς 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4, Νίξον 10 (3/7 σουτ, 6 ασίστ), Τζόουνς, Λαμπ 18 (3/6 τρίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 5 (1), Περράκης, Κουζέλογλου 3 (1), Μέλσον 9 (3/7 σουτ), Οντιάσε 4

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Αθηναίου 3 (1/5 τρίποντα), Τέπιτς 2, Γκος 25 (5), Μορέιρα 15 (5/7 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζάρας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Σχίζας 2, Γκάρετ 3, Χάτσερ 7, Τζόουνς 4